KOCAELİ DE HIDIRELLEZ ŞENLİĞİ BAŞLADI


Baharın müjdecisi, bolluk ve bereketin simgesi olarak kabul edilen hıdrellez, Bayraktar Köyü’nde yaklaşık 3 bin kişinin katılımıyla coşku içersinde kutlandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bayraktar Köy Muhtarlığı ortaklaşa Hıdrellez Şenliği düzenledi. Bayraktar Köyü`nün mesire alanında yapılan etkinliğe yoğun katılım sağlandı. Şenliğe; vali yardımcısı Hıdır Kahveci, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Ergin, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Alevi Dernekleri Federasyonu Kocaeli Şube Başkanı Doğan Demir, TDH İl Başkanı Coşkun Ağaryılmaz, İl Genel Meclisi`nin CHP`li üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Şenlikte oyun parkları kuruldu, yarışmalar yapıldı, göbekler atıldı. Kısacası hıdrellezde vatandaşlar doyasıya eğlendi.
BAHARIN UYANIŞI
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen hıdrellez ve bahar şenliği il protokolünün konuşmalarıyla başladı. Günün anlam ve önemine değinen protokol üyelerinden ilk olarak İl Kültür Müdürü Adnan Zamburkan söz aldı. Zamburkan hıdrellezin tarihini anlatan bir konuşma yaparak, “Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. ‘Hızır Günü` olarak adlandırılan hıdrellez, Hızır ve İlyas peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır”dedi. İlyas Şeker de konuşmasında “Bu şenlik ülkenin her yerinde, baharın uyanışı bugün kutlanıyor. Baharda insanlar bir hoş oluyor”dedi.
ŞEHİR DIŞINDAN ROMANLAR GELDİ
Konuşmaların ardından kutlamalara geçildi. Etkinlik kapsamında ilk olarak İstanbul Karaca Ahmet Sultan Dergahı Semah Ekibi bir gösteri sundu. Daha sonra ses sanatçılarından Cemile Sönmez güzel türküleriyle şenliğe renk kattı. Bayraktar Köyü Hıdrellez Şenliği`nde Bursa, Balıkesir, Yalova, Sakarya ve Zonguldak illerinden birçok Roman vatandaş gelerek burada satış yapma ve eğlenme imkanı buldu. Birbirinden farklı oyunlar, halkalar ve gösteriler şenlikte yer aldı. Gün boyu eğlencenin devam ettiği şenlikte konuklara et ve pilav ikramında bulunuldu. Ardından gelen Romanlar çalan hareketli şarkılarla göbek attı. Jandarma ekipleri ise çevrede olay çıkmaması konusunda geniş güvenlik önlemleri aldı. ADNAN AĞIRKAYA

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık