Kocaeli depreme daha hazırlıklı


Başkan Karaosmanoğlu, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında, Kocaeli’nde olası bir depreme yönelik alınan tedbirleri anlattı

Kocaeli depreme daha hazırlıklı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, CNN Türk’te yayınlanan Şirin Payzın’ın hazırlayıp sunduğu ‘’Ne oluyor?’’ programına katıldı. Canlı olarak yayınlanan programda Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Deprem doğal felaketlerin en hafifidir, yeter ki siz binalarınızı bu gerçeği bilerek ve kurallara uygun olarak yapın. Kocaeli bu anlamda olası bir depreme çok daha hazırlıklı durumdadır’’ dedi

CNN TÜRK’TE CANLI YAYINA KATILDI

Van’da yaşanan ve çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybettiği deprem, dikkatleri yine ‘’Marmara Bölgesi yeni bir depreme hazır mı? Bugün bir deprem olsa 1999’daki acılar yaşanır mı?’’ sorularına çevirdi. CNN Türk’te Şirin Payzın’ın hazırlayıp sunduğu ‘’Ne oluyor?’’ programına katılan Başkan Karaosmanoğlu, bu soruları Kocaeli açısından değerlendirdi. Başkan Karaosmanoğlu, 1999’da yaşanan 17 Ağustos depreminin ardından Kocaeli’nde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

KOCAELİ’NDE ALINAN ÖNLEMLERİ ANLATTI

‘’Başkanlar anlatıyor’’ başlığı altında gerçekleşen canlı yayına Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra İstanbul’un ilçe belediye başkanları Selami Öztürk(Kadıköy), Murat Aydın(Zeytinburnu), Ateş Ünal Erzen(Bakırköy) ve TMMOB Plancılar Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman katıldı. Saat 21.30’da başlayan canlı yayında Başkan Karaosmanoğlu, Kocaeli’nin 1999 depremini en acı haliyle yaşadığını, ancak aradan geçen yılların ardından bugün Kocaeli’nin depreme daha hazırlıklı olduğunu söyledi.

PLANSIZ YAPILAŞMAYA İZİN YOK

Deprem gerçeğinin kabul edilmesi gerektiğini ve Kocaeli’nde depremin ağır yaralar açmaması için alınan önlemleri anlatan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Kocaeli’nde plansız yapılaşmaya izin vermiyoruz, anında üzerine gidiyoruz. Vatandaşlarımız da bu konudaki kararlılığımızı görüyor. İlçe belediyelerimiz de bu konuyu sıkı şekilde takip ediyor. Depremden sonraki yapı stoğumuz, depreme çok daha hazırlıklı’’ açıklamasını yaptı.

KOCAELİ, TÜRKİYE’YE ÖRNEK

Yaşanan 1999 depreminin bir milat olduğunun, bundan sonra yeni yasa ve yönetmeliklerin çıkarıldığının, kaçak yapılaşmanın önlendiğinin vurgulandığı programda konuşan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Deprem aslında doğal felaketlerin en hafif olanıdır, yeter ki biz binalarımızı deprem gerçeğine göre, kuralına göre yapalım. Kocaeli’nde depremden sonra Büyükşehir olarak bizim yaptığımız, TOKİ’nin yaptığı ve müteahhitlerin yaptığı binalarda ben güvenle otururum. Ben bu konuda Kocaeli’nin Türkiye’ye örnek olduğuna inanıyorum’’ şeklinde konuştu.


Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık