Kocaeli Fuarı 46. Kez Açılıyor – 2012


Kocaeli ‘Kültür Sanat ve Eğlence Festivali 2012’ 46. Kez kapılarını açıyor. Cuma günü açılacak olan fuarın ilk konuk sanatçısı Murat Dalkılıç olacak.

 

Bu yıl 46.`sı düzenlenen Kocaeli Kültür Sanat ve Eğlence Festivali etkinlikleri kapsamında, fuar müdürlüğü tarafından Antikkapı Restaurant`ta bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kocaeli Fuarı hakkında bilgilendirmede bulunan fuar müdürü Feyzi Utaş, bu yıl fuarda birçok farklı etkinliği vatandaşla buluşturacaklarını söyledi. Utaş, “Geçen yıl 1 buçuk milyon ziyaretçimiz oldu. Bu yıl bu rakamın üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Fuarda bu yıl 150 esnaf çalışıyor ve yaklaşık bin kişi de istihdam ediliyor” dedi.

AÇILIŞ DALKILIÇ`LA
Cuma günü gerçekleştirilecek olan açılış töreni öncesi, 16.00 ile 18.00 saatleri arasında Merkez Bankası`ndan kortej yapılacak. Kortej, fuar yönetim kurulu üyeleri, tiyatro grupları, Roman federasyonu, sivil toplum örgütleri, dernekler, animatörler ve halkın katılımıyla gerçekleştirilecek. Ardından saat 21.15`te havai fişek gösterisi ve 21.30`dan itibaren Güneş Sahnesi`nde Murat Dalkılıç konseri olacak.

ÇEVRE DÜZENLENDİ
Bu yıl güvenlik konusunda sıkı tedbirler aldıklarını ifade eden Utaş, 160 güvenlik personelinin ziyaretçilerin güvenliğinin sağlaması için hazır bulunacağını ve 26 adet kamera sistemiyle fuarın kontrol edileceğini belirtti. Utaş, “45 kişilik ekip tarafından saha temizliği yapılacak. Çevre düzenleme çalışmaları kapsamında bin 200 adet süs bitkisi ve ağaç ekimi yapıldı. Fuar alanının çeşitli noktalarına 3 bin 400 adet mevsimlik çiçek ekildi” diye konuştu.

YARIŞMALAR OLACAK
Festival etkinlikleri kapsamında çeşitli sanat etkinliklerinin 3 ay boyunca süreceğini belirten Utaş, “Konser etkinliklerine Murat Dalkılıç, Mustafa Ceceli, Bora Duran, Gökhan Tepe ve halkın beğenisini toplayan ünü sanatçılar katılacak. Konserler her hafta çarşamba akşamı olacak. ‘Yetenek kim?` ve ‘Roman Star` ses yarışması yapılacak. İzmit Pişmaniye Festivali`nin 4.`sü, bu yıl da 13-14-15 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek.

PİŞMANİYE TANITILACAK
Bu etkinliklerle 3 gün boyunca ilimizin tanıtımı ve pişmaniyenin İzmit markası olmasının önemi vurgulanacak. Her akşam fuar alanı üzerinden uçaktan hediyeli pişmaniyeler atılacak. 1-2-3 Haziran tarihlerinde Güneş Sahnesi etrafında oluşturulan özel alanda tüm il çapındaki kursiyerlerin yıl boyunca yaptığı el emekleri sergilenecek. Yöresel Kültürler Fuarı da 23 Haziran ile 1 Temmuz tarihleri arasında Güneş Sahnesi`nde yapılacak.

LÖSEV DE FUARDA
Hemşeri dernekleri ile ortaklaşa hazırlanan programda yöresel tanıtım olacak. 1-15 Temmuz tarihleri arasında bu yıl 2.`si düzenlenecek olan hediyelik eşya günlerine 60 firmanın katılımı bekleniyor. Halk Oyunları Festivali ise temmuz ayının 3. haftasından itibaren fuar ziyaretçileriyle buluşacak. Ülke çapında binlerce lösemili çocuğa destek olan LÖSEV Vakfı, 9 Haziran günü fuar alanında stant açıyor.

KISA FİLM YARIŞMASI
Wolsvagen Kulübü Kocaeli Şubesi tarafından organize edilecek etkinlikte, fuar katılımcılarının kan bağışı kabul edilecek. Bu yıl ilki düzenlenecek olan kısa film yarışması ise, 21 Haziran`da kortej yürüyüşü ile İzmit merkezde başlayacak. Korteje birçok sinema sanatçısı katılacak. Tanıtım sonrasında 2 haftalık değerlendirmenin ardından dereceye girecek olan filmler ve yönetmenleri ödüllendirilecek. Ülkemizde sinema sanatına damgasını vurmuş sinema sanatçılarının katılımı sağlanacak.

RAMAZAN KUTLAMALARI
Bu yıl ilki düzenlenecek olan ‘Fuar Spor Fest 2012` gençlerimizin ilgi odağı olacak. Güneş Sahnesi alanında kurulacak olan parkur içinde beach woley, black top ve kum futbolu müsabakaları yapılacak. Fuar Spor Fest 2012, spor dünyasının önde gelen isimlerini konuk edecek. 17 Ağustos Depremi`ni anma etkinliklerinin yanı sıra, 20 Temmuz`dan itibaren geleneksel Ramazan eğlenceleri fuar alanının tüm sahnelerinde devam edecek” şeklinde konuştu.

Ayşe Battal / Bizim Kocaeli

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık