KOCAELİ FUARINA TARKAN GELİYOR


Kocaeli Kültür, Sanat ve Eğlence Fuarı, cuma günü, Yöresel Kültürler Fuarı’yla birlikte 45. kez kapılarını açacak. Oldukça yoğun geçecek fuar etkinlikleri kapsamında mega star Tarkan da konser verecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Yöresel Kültürler Fuarı, cuma günü Kocaeli Kültür, Sanat ve Eğlence Fuarı`yla birlikte açılıyor. 18.30`da fuar müdürlüğü meydanındaki törenle açılacak olan fuar, 6 gün boyunca renkli görüntülere sahne olacak. 53 hemşeri derneğinin stant açarak kültürlerini sergileyeceği program 1 Haziran`a kadar sürecek. Fuara giriş ücreti; kişi başı 50 kuruş olurken, araç girişi ise 1,5 TL olarak belirlendi. Fuara bu yıl 1,5 milyon kişinin gelmesi bekleniyor.

KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ
27 Mayıs Cuma günü kortej yürüyüşüyle başlayacak olan açılış programıyla ilgili Sekapark Palmiye Kafe`de Büyükşehir Belediyesi tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya; genel sekreter Ersin Yazıcı, kültür, sanat ve sosyal işler daire başkanı Ali Yeşildal, basın yayın ve halkla ilişkiler müdürü Raşit Fidan, fuar müdürü Fevzi Utaş ve çok sayıda dernek yöneticisi katıldı.

YÖRESEL TANITIM
Kocaeli Kültür Sanat ve Eğlence Fuarı ile birlikte start verecek olan Yöresel Kültürler Fuarı`nda Güneş Sahnesi`nin etrafında hazırlanan stantlarda derneklerin  kendi yörelerinin tanıtımlarını yapacağını söyleyen Yazıcı, “Fuarda her akşam yörelerin halk oyunları gösterileri, sanatçıların konserleri ve kendi yörelerine ait özel etkinlikler olacak. Dernekleri 6 ana sınıfa ayırdık.  Buna göre her bir bölge belirlenen günlerde etkinlikler düzenleyecek” dedi.

6 GRUBA AYRILDI
7 Mayıs Cuma günü Kuzey Bölgesi; Gümüşhane, Artvin, Giresun, Zonguldak, Tokat, Sinop, Ordu, Trabzon, Kastamonu, Bolu, Amasya ve Rize yörelerinin kültürlerini tanıtma fırsatı bulacağını belirten Yazıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Aynı gün Karadeniz türküleriyle Gökhan Birben konseri olacak. 28 Mayıs Cumartesi günü ise Güney Bölgesi; Antep, Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Mersin, Adana, Hayat, Antalya ve Osmaniye yörelerine ait kültürler kendine yer bulacak.

1 HAZİRAN SON
29 Mayıs Pazar günü ise Doğu Bölgesi; Kars, Tokat,  Ardahan, Iğdır, Van, Erzurum, Ağrı, Sivas, Tunceli ve Diyarbakır yöreleri tanıtılacak. Ayrıca yöresel sanatçı Yılmaz Çelik ve ünlü sanatçı Sevcan Orhan doğu Anadolu türkülerini dile getirecek. 30 Mayıs Pazartesi günü ise Rumeli-Balkan Bölgesi fuarda kendine yer bulacak. 31 Mayıs Salı Kafkas Bölgesi ve fuarın son günü olan 1 Haziran Çarşamba günü de Batı ve İç Anadolu Bölgesi fuarda olacak. Ünlü ses sanatçısı Sümer Ezgü konseriyle fuar sona erecek.

ARAÇ FUARI
Ayrıca 26 Mayıs–28 Mayıs tarihleri arasında KO-MEK Genel Sergisi de yine fuar alanında düzenlenecek. 17 Mayıs Cuma günü ise Kocaeli`deki sivil toplum kuruluşlarının çalışma merkezi şeklinde plânlanan merkezin açılışı gerçekleşecek. Öte yandan 27 Mayıs–1 Haziran tarihleri arasında fuar alanında 1. Toplu Taşıma Araçları Fuarı organize edilecek. Fuar; KARSAN, OTOKAR, ISUZU, TEMSA, NATURELGAZ ve KENT KART`ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

HEREKE HALISI
24–25–26 Haziran tarihlerinde Kocaeli`deki kültür, turizm ve el sanatları ürünlerinin tanıtılacağı bir organizasyon düzenlenecek. Organizasyonun bu yılki teması “Hereke Halısı” olarak belirlendi. Ayrıca Kandıra bezi, Kandıra taşı, Karamürsel sepeti, İzmit pişmaniyesi gibi yöresel ürünler de tanıtılacak. Karadeniz günleri 28 Haziran–7 Temmuz tarihleri arasında olacak: 22–23–24 Temmuz`da “3. Uluslararası Pişmaniye Festivali” düzenlenecek.

TARKAN VE MANGA
17 Ağustos`ta yine deprem felaketini anma etkinlikleri yapılacak. Sponsorlu etkinlikler kapsamında 23 Temmuz`da Fanta Gençlik Festivali, fuar alanında gerçekleşecek. 23–24 Temmuz tarihlerinde Maxland etkinlikleri de fuar alanında düzenlenecek. Pasteur Veteriner Kliniği ile birlikte 31 Temmuz tarihinde ‘Harika köpekler yarışıyor` etkinliğinin 2.`si düzenlenecek.” Öte yandan Fanta Gençlik Festivali kapsamında bu yıl; mega star Tarkan ve Manga konser verecek.

 

 

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık