KOCAELİ KENT KONSEYİNDEN ANNE VE BABALARA YÖNELİK MADDE BAĞIMLILIĞI SEMİNERİ


Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi ile Bilge Kadın Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği, Anne-Babalara Yönelik Madde Bağımlılığı konulu panel, Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Bayanların yoğun ilgi gösterdiği panele konuşmacı olarak Müzik Yapımcısı Şahin Özer, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Abdi Özaslan, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Narkotik Büro Amiri Selahattin Gülseren, Yeşilay Genel Merkez Yöneticisi Halk Sağlığı uzmanı Ecz. Tuğba Durgut katıldı.

Büyükşehir Başkan Vekili İlyas Şeker, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu’nun da takip ettiği panelin yöneticisi, Bilge Kadın Araştırma Merkezi Başkanı Av. Alev Sezen’di. Sezen açılışta yaptığı konuşmada dünyada milyonlarca uyuşturucu bağımlısı bulunduğuna dikkat çekerken,”Avrupa genelinde 9. 5 milyon kişi uyuşturucu kullanıyor. Türkiye’de de bağımlılık yaşı 18’in altına inmiş durumda. Türkiye önceleri uyuşturucunun transit geçiş noktalarından bir tanesiydi. Şimdilerde, uyuşturucunun depolandığı ve işlendiği yer olarak da biliniyor. Son yıllarda özellikle terör örgütü PKK uyuşturucu ile gelir sağlamaya çalışıyor” dedi. Panelin ev sahipliğini yapan Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Av. Emel Ceylan Balcıoğlu: “Artık yaygın olarak sigara ve alkol haricinde, esrar, uçucu madde, kokain, eroin, uyarıcı ya da yatıştırıcı madde kullanılanların sayısı çığ gibi artmaktadır. Uyuşturucu kullanımı küresel bir olgudur. Boyutları ve karakteristik özellikleri, kullanıcı ve bağımlıların demografik özellikleri ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye değişir gerçek şu ki tüm toplumlar uyuşturucudan etkilenmektedir. Şunu bilelim ki aile içinde, anne-baba arasında iletişim bozukluğu, ilgi ve sevgi yoksunluğu, çocuklarımızı, gençlerimizi aile dışında arayışlara sürüklemektedir.” dedi. Panele katılan diğer konuşmacılar da, ailelerin çocuklar üzerinde baskı kurmadan onların sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini belirtti, çeşitli önerilerde bulundu.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık