KOCAELİ KİTAP FUARINA HAZIR


Kocaeli Kitap Fuarı’na hazır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2. kez düzenleyeceği kitap fuarı 15 Mayıs’ta kapılarını kitapseverlere açıyor. Onu konuğu olarak Ruşen Hakkı ve Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılacağı fuar hakkında basın toplantısı yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, fuarın Kocaeli’ne has bir model olması için çalıştıklarını söyledi.
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK FUARLARI ARASINDA
Sekapark’taki Palmiye Kafe’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Kocaeli Kitap Fuarı’nın ‘Kâğıttan Dünyaların Keşfi’ sloganı ile bir kez daha kitapseverleri ünlü yazarlarla bir araya getireceğini vurguladı. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Kitap Fuarı’nın 88 yayın evi, yerel gazete, dergi ve radyolardan oluşan 114 kuruluşun katılımı ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Genel Sekreter Yazıcı, TÜYAP’ın İstanbul ve İzmir’deki fuarlarının ardından en büyük kitap fuarını düzenleyeceklerini vurguladı.
200 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR
Genel Sekreter yazıcı, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl 100 bin ziyaretçi sayısına ulaştık. Bu yıl yüzde yüz bir artış ile 200 bin ziyaretçi bekliyoruz. Bu anlamda çevre illerimiz Sakarya, Düzce, Yalova, Bursa, Bolu illerine duyurular yaptık. 12 bin metre karelik kapalı alanda gerçekleşecek fuar. Bu yıl 2’ncisini düzenleyeceğimiz Kitap Fuarı’nın eksiksiz, kusursuz olabilmesi için Sayın Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun direktifleri ve rehberliğinde üst düzey bir komisyon kurduk.
ÜST DÜZEY KOMİSYON KURULDU
Bu komisyonun içinde Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi Öğrenci Konseyi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu ve Gönüllü Kültür Teşekkülleri’nden birer temsilci, şair ve yazarlar yer aldı. Geçen sene olduğu gibi stantlarımızı katılımcılara ücretsiz tahsis ettik. Uluslararası Fuar Merkezinin 3 holünü de kullanacağız. Merkezin 2’nci Holünü tamamen yayınevlerine tahsis ettik.1’nci holde ise STK’lara, Kocaeli üniversitemize, şair ve yazarlara yer ayırdık 3’üncü holdeki restoranımızdan kitapseverler ucuz ve sağlıklı bir şekilde yemeklerini yiyebilecek.
ONUR KONUKLARI VE YAZARLAR
Bu sene, Ruşen Hakkı ile Prof. Dr. İlber Ortaylı fuarımızın onur konukları. Ayrıca fuarımızda birbirinden ünlü birçok yazar, şair, entelektüel ve kanaat önderi konuğumuz olacak.İsmet Özel`den İhsan Süreyya Sırma`ya, Sunay Akın`dan Yusuf Halaçoğlu`na, Mahir Kaynak`tan İbrahim Tenekeci`ye, Mehmet Altan`dan, Buket Uzuner`e, Elif Şafak`tan Kürşat Başar`a, Saba Tümer`den Nurullah Genç`e Banu Avar`dan Mario Levi`ye kadar kültür,sanat ve siyaset vadimizin pek çok usta kalemi okuyucusuyla buluşma imkanı bulacak.
GÜZEL SANATLAR DA FUARDA
Ayrıca ‘Yazarlık Atölye’ çalışmasını ve ‘Ekslibris Atölye’sini Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin katkısıyla düzenleyeceğiz. 12 bin metrekarelik kapalı alanda gerçekleşecek, 7 sanat galerisinin yanı sıra, Kocaelili sanatçılar, Üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi’nin öğretim elemanları ve öğrencilerinin eserleriyle birlikte, 250`den fazla sanat eseri ziyaretçilerle buluşacak.”
ŞORAY VE KOÇYİĞİT AÇILIŞI YAPACAK
Açılış programı hakkında da bilgi veren Genel Sekreter Yazıcı, Türk sinemasının iki dev ismi Türkan Şoray’la Hülya Koçyiğit’in de açılışa katılacağını bildirdi. Genel Sekreter Yazıcı, “15 Mayıs Cumartesi günü saat 11.00`de açılışını yapacağımız fuarımızın onur konukları Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Kocaeli’nin yetiştirdiği büyük edebiyatçılardan Ruşen Hakkı olacak. Açılış programına katılamasalar da fuar süresi içinde; Kültür Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay ve Sanayi Bakanımız ve aynı zamanda Kocaeli Milletvekilimiz Sayın Nihat Ergün de ziyaret edecek” diye konuştu.
150’YE YAKIN YAYINEVİ KATILIYOR
9 günlük fuar süresince kenti tanıtacak etkinlikler de düzenleyeceklerini belirten Genel Sekreter Yazıcı, “Şehrimiz için özel bir program hazırladık. ‘Kocaeli Oturumları’ adını verdiğimiz etkinliklerle şehrimizin kadim hafızasına da bir yolculuk yapma imkânını hep birlikte bulmuş olacağız. Bu fuarla her kesimden, her görüşten yayınevini de buluşturmuş oluyoruz. Timaş Yayınları’ndan Kaynak Yayınları’na, Büyük Doğu Yayınları’ndan Can Yayınları’na, Doğan Kitap’tan İnkılâp Yayınları’na, İş Bankası Kültür Yayınları’ndan NTV Yayınları’na, Yapı Kredi Yayınları’ndan Zaman Yayınları’na, Nesil Yayınları’ndan Tarih Vakfı’na kadar 150’ye yakın yayıncıyı hemşerilerimize getiriyoruz” şeklinde konuştu.
KOCAELİ’NDE AĞAÇLAR KİTAP AÇACAK
Genel Sekreter Yazıcı, ayrıca yarın sabah (Cuma) yürüyüş yolunda bulunan ağaçlara yüzlerce kitap asılacağını bildirdi. Genel Sekreter Yazıcı, “Kocaeli’nde ağaçlar baharda kitap açacak” dedi. Programa Genel Sekreter Ersin Yazıcı’nın yanı sıra Milli Eğitim İl Müdürü Nevzat İspirli, Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Reşat Başa ve KOÜ Kültür ve Sosyal İşler Daire başkanı Ömer Kurtaş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Bilgi aktarımının ardından İl Milli Eğitim Müdürü İspirli ve Genel Sekreter Yazıcı, kitap fuarının reklamını yapan bisikletlere binerek yarış yaptılar.
RİNG SEFERLER DÜZENLENECEK

Öte yandan 15–23 Mayıs tarihlerinde kitap fuarı için ring seferleri düzenlenecek. Her gün 50 otobüs kitap fuarına insan taşıyacak. Otobüsler yarım saatte bir Cumhuriyet parkından kalkacak. 2 saatte bir ise Umuttepe ve Hereke’den otobüs kalkacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık