KOCAELİ Lİ DOKTORLAR YARIN ÇAD A GİDİYOR


Kocaeli Sağlık Mensupları Derneği’nin (KOSADER) organizasyonuyla Afrika’nın en fakir ülkelerinden Çad Cumhuriyeti’ne sağlık yardımı götürülecek. Kocaeli’nde görev yapan gönüllü doktorlardan oluşan KOSADER ekibi, 19 Ekim Salı günü (yarın) Perşembe Pazarı’ndan Çad’a uğurlanacak.

KOSADER üyesi doktorlar, 12 gün boyunca Çad’da sağlık yardımı çerçevesinde sağlık taraması, katarakt ve fıtık ameliyatlarını yapılmasıı ve sağlık çalışanları ile halka yönelik eğitim faaliyetlerinde bulunulmasını planlıyor. KOSADER Başkanı Dr. İsmail Pehlivan; Çad’ın her şeyiyle yoksulluk içinde olduğunu, sağlığında bundan nasibini aldığını, basit önlenebilir hastalıklardan çocukların öldüğünü vurgulayarak “Bu tabloya bir hekim olarak bir insan olarak duyarsız kalamazdık. Çad Sağlık Bakanlığı’nın daveti üzerine hazırladığımız proje ile bölgede sık görülen ve körlükle seyreden katarakt hastalarına ışık olmaya çalışacağız. İmkânsızlıktan ameliyat olma şansı bulamayan 100 fıtık hastası ameliyat edilecek. Çocuk, Dahiliye ve Aile Hekimi uzmanlarımız ile 2000 kişiye poliklinik hizmeti, 5000 kişiye sağlık taraması yapılacak. Şu an Çad devlet televizyonundan ve radyosundan Türkiye’den sağlık heyetinin geleceğine dair anonslar yapılmaya başlandı. Bu yolla ameliyat ve muayene olacak vakalar belirlenmeye çalışılmaktadır.”  dedi

Projenin bir ayağını da eğitimin oluşturduğunu söyleyen Dr. Pehlivan, “Çad’da en sık ölümlere yol açan hastalıklarla mücadele için ebe, hemşire ve sağlık memurlarına eğitim verilecek. İshal, zatürre, sıtma, AİDS ve diyabete yönelik seminerlerimiz olacak. Ayrıca 1000 çocuğu da sünnet edeceğiz.” dedi. Ülkemizin büyükelçiliğinin bile olmadığı Çad halkıyla Kocaeli halkı arasında bir dostluk ve yardım köprüsü kurmayı hedeflediklerini de belirten Dr. Pehlivan “Çad’daki olumsuz yaşam koşullarına ve risklere rağmen projeye heyecanla katılan gönüllü doktorlarımızın fedakârlıkları her türlü takdirin üzerindedir. Projeye 1.5 ton ilaç yardımı sağlayan KOSADER gönüllüsü eczacılarımıza ve maddi katkı sağlayan işadamlarımıza da teşekkür ediyoruz.” dedi.

İlk Adım Eğitim ve Sağlık Yardımı Projesi ile Çad’a gidecek olan KOSADER’li gönüllü doktorlar Salı günü Perşembe Pazarı alanından saat 09:30’da uğurlanacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık