Kocaeli model kent


Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı. Oturumda konuşan Karaosmanoğlu, hizmette Kocaeli modelini anlattı


İSTANBUL Finans Zirvesi (Istanbul Finance Summit-IFS) 2010, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde, ulusal ve uluslararası alanda geniş bir katılımla yapıldı. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş’ın açılış konuşmalarıyla başlayan İstanbul Finans Zirvesi’nin ikinci gününde etkinliğe Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz da katıldı. Konusunda uzman yerli ve yabancı pek çok ismin katıldığı İstanbul Finans Zirvesi’nde enerjiden alt yapıya kadar birçok önemli konu ele alındı.

YEREL YÖNETİMLER VE

PROJE FİNANSMANI

Konuşmacıların yanı sıra, yerel yöneticiler, küresel finans liderleri, denetleyici ve düzenleyiciler, karar alıcılar, bankacı ve iş dünyasının önemli simalarının katılımı ile gerçekleşen zirve, finansal piyasalar üzerinde devam eden kritik tartışmalara katkı sağlamayı amaçlıyor. Zirvenin ikinci gününe katılan ve “Enerji, Yerel Yönetimler, Altyapı ve Proje Finansmanı” konulu oturumda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, hizmette Kocaeli modelini anlattı.

HİZMETLERİ ANLATTI

Moderatörlüğünü Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı’nın üstlendiği oturuma Başkan Karaosmanoğlu, ‘Kriz var, hizmet edemiyoruz’ mazeretini kabul etmediklerini söyledi. Karaosmanoğlu, “Yerel yöneticiler, her şartta hizmet etmenin yolunu bulmalı. 2004 yılında çıkan yasayla büyükşehirler olarak önemli yetki ve kaynak aldık. Geçmişte merkezi yönetimler kaynak ve yetkilerini yerele aktarmak istemiyordu. Bu dönemde ise siyasi ayrım yapılmaksızın yerel yönetimlere kaynak ve yetki aktarıldı” açıklamasını yaptı.

HİZMETLERİMİZ KRİZDEN ETKİLENMEDİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak, aldıkları önlemler ve yaptıkları planlamalarla global krizden etkilenmediklerini anlatan Karaosmanoğlu, şunları söyledi: “Bu dönemde imkanlarımızı çok iyi değerlendirdik. Kriz döneminde gelirlerimizde yüzde 35 azalma oldu. Ancak aldığımız tedbirler sayesinde kent halkına verdiğimiz hizmetlerimiz krizden etkilenmedi. Aldığımız stratejik kararla daha önce para etmez denilen elimizdeki doğalgaz şirketimizi 550 milyon dolara özelleştirdik.”

ÖZEL SEKTÖRÜN MÜŞTERİSİYİZ

Oturumun ikinci bölümünde ise alternatif finansman yöntemleri ele alındı. Müsteşar Çanakçı’nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yöndeki çalışmalarını sorduğu Başkan Karaosmanoğlu, kentte uygulanan modeli anlattı. “En önemli kaynağımız insan” diyerek sözlerine başlayan Karaosmanoğlu, “Türkiye’deki istikrar ve güven ortamı, sorunların üstesinden geliyor. Kocaeli’nde sanayici ve belediye iş birliğinin en güzel örneklerini sergiliyoruz. Örneğin Dilovası çevre konusunda en sorunlu bölgelerimizden birisiydi. Burada atık su arıtma tesisimizi sanayicilerimizle birlikte yaptık. Arıtma tesisini sanayicimiz yaptı, biz müşterisi olduk. Bu modelde biz belediye olarak özel sektörün müşterisi durumundayız” örneğini verdi.

KARTEPE’YE DOĞALGAZ GİTTİ

Başkan Karaosmanoğlu, Gebze’deki Denizli Göleti’ni sanayiciler için kullanılır hale getirirken, yine belediyenin kasasından para çıkmadığını, TÜPRAŞ Kavşağı’nda yaşanan sıkıntının da sanayicilerle iş birliği yaparak çözüldüğünü dile getirdi. Karaosmanoğlu ayrıca, aynı modelle 1600 rakımlı Kartepe’ye doğalgazın çıkarıldığını, atık su kolektörünün yapıldığını da sözlerine ekledi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık