KOCAELİ PAKİSTAN A YARDIM TRENİ GÖNDERDİ


Kocaeli ve ilçelerde 100’ün üzerinde sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ‘Pakistan’a yardım platformu’nca başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde toplanan 480 ton gıda malzemesi ve giysiyi taşıyan yük treni Pakistan’a gitmek üzere yola çıktı. Köseköy İstasyon Şefliği’nde düzenlenen uğurlama töreni Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlarken protokol konuşmalarının ardından yardım eden kişi ve kuruluşlara plaket verildi.

Törende konuşan Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Pakistan’a yardım için düzenlenen törende bulunmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek,Kocaeli’nin ekonomik açıdan, sanayileşme bakımından ülkenin adeta göz bebeği olduğu belirterek ,Kocaeli’nin bu yardımla birlikte yalnızca maddi olarak değil, manevi olarak da değerler itibariyle son derece önemli bir konumda bulunduğunu gösterdiğini dile getirdi.

DÜNYADA EN BÜYÜK YARDIMI TÜRKİYE YAPTI

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali de törende yaptığı konuşmada ‘Kocaeli büyük acıları yaşamış bir il, Pakistan’ın da ne kadar önemli bir sıkıntı çektiğini bildiğiniz için sizleri kutluyorum. Türk Kızılay’ı olarak, Pakistan’a 2005 yılındaki deprem felaketinden beri hizmet götürüyoruz. Orayı ziyaretimizde 20 günlük küflenmiş ekmeği yiyen insanları gördüm. Sizi temin ediyorum, taze, fırından yeni çıkmış ekmeği o kadar iştahlı yiyemezsiniz. Böylesine zorluklarla yaşayan bir halka yardım ediyorsunuz. ‘Türk’ dediğiniz zaman ayağa kalkan, ‘Türklerle oturarak konuşmayı edepsizlik sayarım’ diyen Pakistanlılara yardım ediyorsunuz. Böylesi önemli insanlara yardım için biz,daha ilk gün 8 uçakla indik, 110 tonluk uçaklarla yardımda bulunduk.Pakistan’a bu felakette dünyada en büyük yardımı Türkiye yaptı.’ diyerek konuşmasını tamamladı.

KOCAELİ’DEN 3 MİLYON TL’LİK NAKDİ YARDIM

Kocaeli Valisi Ercan Topaca da geçmişte büyük afet yaşayan Kocaeli halkının Pakistanlıların yaşadığı acıyı en iyi bilen insanlar olduğunu belirterek Pakistan’da yaşanan afette yardıma ilk koşanların Kocaelililer olduğunu söyledi. Başbakanlığın başlattığı yardım kampanyası çerçevesinde açılan hesaplara Kocaeli’den 3 milyon TL yardımda bulunulduğunun altını çizen Vali Topaca tüm hayırsever kişi kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yardım kampanyasına katkıda bulunan kişi, kurum ve kuruluşlara plaket takdim edilirken Darıca’dan tonlarca gıda ve giysi yardımı toplanmasına öncülük eden Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’ta plaketini Kocaeli Valisi Ercan Topaca’dan aldı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık