KOCAELİ PİŞMANİYE HEYKELİNE KAVUŞTU


İzmit Belediyesi tarafından yaptırılan pişmaniye heykeli düzenlenen törenle açıldı. D-100 karayolu SEKA Tüneli üzerindeki pişmaniye heykelinin açılışına İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, İzmit İlçe Emniyet Müdürü İsmail Kılıçkaya, mahalle muhtarları,sivil toplum örgüt temsilcileri,belediye meclis üyeleri,belediye başkan yardımcıları,pişmaniye üreticileri ile vatandaşlar katıldı.

PİŞMANİYE İZMİT’İNDİR

Açılış töreninde konuşan İzmit Belediye Başkanı Doğan,kentin en önemli markası olması gereken pişmaniyenin yıllardır ilgisizlik yüzünden unutulmaya yüz tuttuğunu hatırlatarak” Göreve gelir gelmez pişmaniyenin İzmit’in tatlısı olduğunu bütün dünyaya ilan ettik. İlk olarak pişmaniyeyi hem ülke hem de dünya gündemine getirmek için 40 yıldır düşünülen fakat bir türlü yapılamayan pişmaniye festivalini düzenledik. Festival çerçevesinde rekor denemsi ile Guinness Rekorlar kitabındaki yerimizi aldık. Pişmaniyenin logosunu hazırlattık,patentini aldık.Pişmaniye için şarkı yaptırıp klip hazırlattık.Pişmaniyenin dergisini çıkartıyoruz.Pişman karakterleri ile pişmaniye tatlısını her kesime tanıtıyoruz. Pişmaniye heykelini de açmanın gururunu yaşıyoruz. Pişmaniye çarşısı projemizde de bürokratik bazı engeller var. İnşallah onu da aşacağız” dedi. Başkan Doğan şehirlerin markalarıyla gündemde olduğunu da söyleyerek “Tüm dünyada şehirler gelişmelerini markalaştırdıkları ürünleri, değerleri ve eserleri ile sağlarlar. Markalaşan kentler, turizm ve ticari kazanımlar elde ederek şehrin kalkınması sağlanır. Biz de belediye olarak kentimizin sembolü olan, ancak bugüne kadar gereken ilgi gösterilmediği için hak ettiği noktada bulunmayan pişmaniyeyi marka haline getiriyoruz. Biz, yapılamayanı yapmaya devam edeceğiz ve yapılamayanı yapmanın önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Bu eserin yapımında emeği bulunan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

PİŞMANİYE ŞARKISI EŞLİĞİNDE

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker de şehirlerin kent mobilyaları, anıtları, eserleri ile anıldığını söyleyerek“Kocaeli artık transit geçilen bir şehir değil.Gezilen, zaman geçirilen bir kent olduk. Pişmaniye heykeli ile de kentimizin değerlerinden biridir” dedi.

İzmit Kaymakamı Sabit Kaya ise “Şehirlerimiz artık tatlı bir rekabet içerisindedir. Kimisi karpuzla, kimisi kayısı ile kentlerini tanıtıyor. Tarihi pişmaniyemiz İzmit Belediye Başkanımız Nevzat Doğan gibi idareciler sayesinde markalaşıp aranan bir tatlı haline gelmiştir” şeklinde görüşlerini dile getirdi. Konuşmaların ardından ünlü şarkıcı Erol Büyükburç’un seslendirdiği pişmaniye şarkısı eşliğinde heykelin açılışı yapıldı. Açılış törenine katılanlara bol bol pişmaniye dağıtıldı. Pişman karakterleri de açılışa ayrı bir renk kattı.

8 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

Seka Tüneli üzerindeki pişmaniye heykeli emekli eğitimci,heykeltıraş Hüseyin Kodan tarafından tasarlandı.8 metre uzunluğundaki 2,5 ton ağırlığında, 2 metrelik bir kaide üzerindeki heykel,pişmaniye çekilmesini sembolize ediyor.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık