KOCAELİ ŞEHİR TİYATROLARINDA PERDE HEYECANI


Ali Sürmeli’nin yönettiği “Resimli Osmanlı Tarihi” adlı oyunun provaları tüm hızıyla sürüyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda perde heyecanı yaşanıyor. Sezon, 1 Ekim Cuma günü “Resimli Osmanlı Tarihi” adlı oyunla açılacak. Oyun, Şehir Tiyatroları’nın dördüncü sahnesi olan Gölcük Kazıklı Kervansarayı’nda sahnelenecek. Oyunu ünlü tiyatro sanatçısı Ali Sürmeli yönetiyor. Osmanlıdan Cumhuriyete, toplumumuzun siyasal serüvenini eleştirel, ironik ve keyifli bir komedyaya taşıyan oyunun provaları ise tüm hızıyla sürüyor.

OYUNUN GÜÇLÜ KADROSU

Oyunda Vakıf karakteriyle başrolü Aydın Sigalı oynuyor. Anlatıcıyı Tarık Keskiner’in üstlendiği oyunda Mahmure’yi Zeynep Özan, Dr. Kapolyon’u Ahmet Yaşar Özveri canlandırıyor. Oyunda ayrıca Şehir Tiyatroları’nın başarılı sanatçılarından Mehmet Serimer, Şafak Karali, Veysel Sami Berikan, Ozan Şahin, Nuri Karadeniz, Ferdi Yıldız, Taylan Ertuğrul, Burcu Güner, İrem Kahyaoğlu, Seçil Mutlu, Deniz Alan, Işık Öztorun, Senem Akman rol alıyor. Dekorlarını Veysel Çıracı’nın yaptığı oyunun kostüm tasarımı Funda Çebi’ye, kareografisi, Cihan Yöntem’e, ışıkları Erol Dinçdemir’e, müzikleri ise Turgay Erdener’e ait.

OYUNUN KONUSU

Oyunun başkişisi Vakıf, iyi niyetli, duygusal, ama siyasetin çarklarının nasıl işlediğini bilmeyen, bu yüzden de sürekli düş kırıklığına uğrayan ve tarihin gidişatını değiştirmek gibi olmayacak bir hayale kapılan biridir.

26 Mayıs 1960’ta sızarak uykuya dalan Vakıf, düşünde 26 Mayıs 1876’ya gider. Uyandığında ise 27 Mayıs 1960 devrimi olmuş, ama Vakıf yüzyıl öncesinde kalmıştır. Özakman, oyunda, toplumda yer alan anayasaları, aileyi, kadın erkek ilişkilerini ve üç padişah (Abdülaziz, V. Murat, Abdülhamit) dönemini işliyor.

PROVALAR HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Şehir Tiyatroları’nın sezondaki en önemli oyunları arasında yer alan “Resimli Osmanlı Tarihi” adlı oyunun provaları devam ediyor. Provalar oyunun ilk gösterimini yapacağı Kazıklı Kervansarayı içindeki sahnede yapılıyor. Yönetmen Ali Sürmeli, oyunda rol alan sanatçılarla birlikte hız kesmeden provaları sürdürüyor. Oyun, 1 Ekim Perşembe günü Kazıklı Kervansaray’da yapacağı prömiyerin ardından, Ekim ayı boyunca SDKM Büyük Sahne’de perde açacak.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık