Kocaeli’de Deniz Otobüsü Kaçırıldı


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kocaeli’den kaçırılan Kartepe isimli deniz otobüsünün teröristlerce kaçırıldığını bildirdi.

Kaçırılan Kartepe adlı deniz otobüsünün kaptanı ile sahil güvenil arasın geçen konuşmada kaptanın sesinin çok tedirgin olduğu iddia edildi. Yine konuşmada kaptanın feribotu kaçıranların botların uzaklaştırılması yönündeki isteklerini ilettikleri öğrenildi.

Elde edilen bilgiye göre kaçırılan Kartepe Deniz Otobüsü’nün kaptanı ile sahil güvenlik arasındaki konuşmada, kaptanın çok tedirgin olduğu belirtildi. Yine kaptan ile sahil güvenlik arasındaki konuşmada, kaptanın, “Yanımdakiler botların gemiye daha fazla yaklaşmasını istemiyor, hücum botlarının çekilmesini istiyorlar.” şeklinde konuştuğu, sahil güvenliğin ise konuşmayı uzatmak için ve yeni bilgiler öğrenebilmek için sorular sordu. Sahil güvenlik, ‘gemide kaç kişi var?’ sorusuna Kaptan, “Şuan başka bilgi vermeyeceklermiş.” şeklinde cevap verdi.

(CİHAN)

 

Saat: 23:03:00 – Gemi Selimpaşa’nın 4-5 mil açıklarında

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kaçırılan ”Kartepe” deniz otobüsünün yakıtının bitmek üzere olduğunu, yakıt ve yiyecek talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ”Geminin yakıtı bitmek üzere. Yakıt ve yiyecek talebinde bulunuldu. Ayrıca gemide meydana gelen makina arızası için gerekli aletleri istediler. Konu değerlendiriliyor. Şu anda bizim için önde olan yolcuların güvenliği. Elimizde net olmayan bilgilere göre, gemide 19 kişi var. Şu anda kaptanla irtibat kuruyoruz” dedi.

Geminin İstanbul Selimpaşa’nın 4-5 mil açıklarında bulunduğunu belirten Yıldırım, ”Niyetleri henüz net değil” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, gemideki personelin, ”kaptan Cumhur Tunçel, başmakinist Hüseyin Karaaslan, gemici Egemen Erdoğan, yağcı Mehmet Göktaş” olduğunu bildirdi.

Binali Yıldırım, tanımladıkları örgüt isminin ise ”eylemci ya da eylemcilerin kendi ifadeleri” olduğunu kaydetti.

 

Erzurum programını iptal ederek Ankara’da kriz masasının başına geçen Bakan Binali Yıldırım, NTV’ye yaptığı açıklamada, Kartepe Deniz Otobüsü’nün teröristlerce kaçırıldığını söyledi. Bakan Yıldırım, kaçırma olayını PKK’ya bağlı kanlı eylemleriyle bilinen HPG’nin üslendiğini açıkladı.

Bakanlık bünyesinde konuya ilişkin kriz masasının oluşturulduğunu ifade eden Yıldırım, gemide 4’ü mürettebat ve 19 yolcu bulunduğunu belirtti. Geminin teröristlerce kaçırıldığını ifade eden Yıldırım, geminin zik-zak çizerek yoluna devam ettiğini ve 100-150 mil daha yol yapabilecek yakıta sahip bulunduğunun altını çizdi.

 

(CİHAN)

Saat: 21:33:00 – Polis Bostancı İskelesi’nde de önlem aldı

İzmit-Karamürsel sefereni yapan deniz otobüsünün kaçırılması İstanbul polisi de alarma geçirdi. Polis, başta Tuzla, Kadıköy, Bostancı İskelesi olmak üzere bir çok iskelede güvenlik önlemi aldı. İzmit- Karamürsel arasında sefer yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ adlı deniz otobüsü akşam saatlerinde terör örgütü PKK üyesi olduğu iddia edilen kişi ya da kişilerce kaçırıldı. Deniz otobüsünün kaptanını silahla etkisiz hale getiren kişi ya da kişiler, rotanın Yalova yönüne çevirilmesini istedi. Kaptan yardımcısı yetkilileri arayarak deniz otobüsünün kaçarıldığı bilgisini verdi. İhbar üzerine Sahil Güvenlik ve Deniz Polisi alarma geçti. Deniz otobüsü ekipler tarafından takibe alındı.

Olay sebebiyle İstanbul polisi de kırmızı alarma geçti. Deniz otobüsünün gelme ihtimaline karşı İstanbul’daki iskelelerde güvenlik önlemleri alındı. Kadıköy Bostancı İskelesi’nde de hareketli saatler yaşandı. Çok sayıda resmi ve sivil polis ekibi iskelede önlem aldı. İskeleye kamp kuran basın mensupları da canlı yayın araçlarıyla bağlantı gerçekleştiriyor.

(CİHAN)

Saat: 20:55:00 – Deniz otobüsünü kaçıranlar, Gemlik’e götürüyor

Kocaeli’de içerisinde 23 yolcunun bulunduğu öğrenilen Kartepe isimli Deniz Otobüsü kimliği belirsiz 5 kişi tarafından kaçırıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, ”Kaçırılan deniz otobüsünde 4 mürettebat ile 17 yolcu var” dedi.

Büyükakın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 17.40’ta Gölcük’e gitmek üzere İzmit’ten hareket eden ”Kartepe” adlı deniz otobüsünün kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından kaçırıldığını söyledi.

Deniz otobüsünün şu anda İstanbul sınırlarında olduğunu dile getiren Büyükakın, ”Kaçırılan deniz otobüsünde 4 mürettebat ile 17 yolcu var. Şu anda tehlike arz edecek bir durum yok. Geminin nereye gittiği de belli değil” diye konuştu.

Kocaeli’de içerisinde 23 yolcunun bulunduğu öğrenilen Kartepe isimli Deniz Otobüsü kimliği belirsiz 5 kişi tarafından kaçırıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, ”Kaçırılan deniz otobüsünde 4 mürettebat ile 17 yolcu var” dedi.

Büyükakın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat 17.40’ta Gölcük’e gitmek üzere İzmit’ten hareket eden ”Kartepe” adlı deniz otobüsünün kimliği henüz belirlenemeyen bir kişi tarafından kaçırıldığını söyledi.

Deniz otobüsünün şu anda İstanbul sınırlarında olduğunu dile getiren Büyükakın, ”Kaçırılan deniz otobüsünde 4 mürettebat ile 17 yolcu var. Şu anda tehlike arz edecek bir durum yok. Geminin nereye gittiği de belli değil” diye konuştu.

Bu arada Denizcilik Müsteşarlığı yetkilileri, geminin rotasının ”otomatik tanımlama sistemi” ile takip edildiğini, buna göre saatte 21 deniz mili hızla, Marmara Denizi’nin güneyine, Gemlik Körfezi’ne doğru hareket halinde olduğunu bildirdiler.

 

 

Deniz otobüsündeki mürettebatın isimleri

Kocaeli’nde kaçırılan ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsünde 4 mürettebatın olduğu öğrenildi. İstanbul açıklarına doğru götürülen deniz otobüsünde çalışan görevlilerin isimleri ise şöyle: Deniz Otobüsü Kaptanı Cumhur Tuncel, mürettebatlar Egemen Erdoğan, Hüseyin Karaaslan ve Mehmet Göktaş.

(CİHAN)

 

Kocaeli’de İzmit-Karamürsel arası sefer yapan deniz otobüsü teröristler tarafından kaçırıldı. İçerisinde 23 yolcunun bulunduğu deniz otobüsünün 5 terörist tarafından saat 18.30 dolaylarında kaçırıldığı bilgisine ulaşılırken, teröristlerin yolcuların cep telefonlarını dışarıyla bağlantı kuramasınlar diye topladıkları ve otobüs Kaptanını etkisiz hale getirdikleri öğrenildi. Kartepe isimli Deniz Otobüsü’nün şuanda Yalova’ya doğru seyir halinde olduğu öğrenildi.

Deniz Otobüsünün etrafı ise 6 tane Sahil Güvenlik botu tarafından sarılmış durumda.(ANKA) Emniyete ait bir hız teknesi ile zodyak bot, denize açıldı

İzmit-Gölcük seferini yapan yolcu vapurunun kaçırılmasıyla ilgili olarak, Yalova sahilinde hazır bekletilen Emniyete ait bir hız teknesi ile zodyak bot, 19.45 sularında, 20 dolayında polisle denize açıldı.

Tedbirler kapsamında, Yalova Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü önünde motorları çalışır vaziyette bekletilen Polis 1 adlı hız teknesi ve Polis 2 adlı zodyak bot, Terörle Mücadele Şubesine mensup 20 dolayında polisle yola çıktı.

A.A Kocaeli’de deniz otobüsü kaçırıldı

Kocaeli’de İzmit-Gölcük arasında sefer yapan deniz otobüsü, akşam saatlerinde içinde yolcularıyla birlikte kaçırıldı. İçinde 23 yolcunun bulunduğu bildirilen ‘Kartepe’ isimli deniz otobüsü 5 kişi tarafından saat 18:30 sıralarında kaçırıldı. 5 kişilik grubun yolcuların cep telefonu aracılığıyla iletişim kurmasını engellemek için cihazları topladıkları ve vapur kaptanının ise etkisiz hale getirdikleri öğrenildi. Yalova istikametine doğru seyir halinde olan yolcu vapurunun etrafının sahil güvenlik botları tarafından çevrilmiş olduğu kaydedildi. Bu arada Kocaeli Valisi Ercan Topaca, İzmit-Gölcük seferini yapan yolcu vapurunun kaçırıldığını doğruladı.

(CİHAN)

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık