Kocaelili Romanlar bayram şenliğinde buluştu


‘1. Romanlar Bayramlaşma Şenliği’nde buluşan yaklaşık 5 bin roman, Ciguli ve Ümmiye’nin şarkılarıyla coştu.
Kocaelili Romanlar bayram şenliğinde buluştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Roman Açılımı’ vurgusu Kocaeli’de yankı buldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de bir ilk olarak Roman Bayramlaşması düzenledi. Roman sanatçılar Ciguli ile Ümmüye’nin konser verdiği programda roman vatandaşlar 4 saat boyunca doyasıya eğlenirken roman dernekleri de pozitif ayrımcılık istedi. Öte yandan program öncesi Büyükşehir tarafından etli pilav ikramı yapıldı.

5 BİN ROMAN KATILDI
Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen ‘1. Romanlar Bayramlaşma Şenliği’ne yaklaşık 5 bin roman vatandaşın yanı sıra Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Milletvekilleri Sibel Gönül ve Hikmet Erenkaya, AK Parti İl Başkanı Zeki Aygün, CHP İl Başkanı Ferhan Şensoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, Genel Sekreter Ersin Yazıcı ve roman dernek başkanları katıldı.

ROMANLARIN EN BÜYÜK SORUNU EĞİTİM
Programda konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Romanlarla ilgili en önemli sorunun eğitim olduğunu tespit ettiklerini belirterek ‘Gelin bu sorunu birlikte çözelim, çocuklarınızı okula gönderin ve öğretmenleriyle iletişim halinde olun’ çağrısında bulundu. Roman vatandaşların okuyabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Vali Topaca, yaptırdıkları araştırmalarda roman vatandaşların en büyük sorununun eğitim olarak karşılarına çıktığını söyledi.

BİRLİKTE ÇÖZELİM
Vali Topaca, “Sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne değil aynı zamanda size de görev düşüyor. Tespitlerimize göre sadece Yenidoğan Serdar Mahallesi’nde 150 çocuk okula gitmiyor. Gelin bu sorunu birlikte çözelim, çocuklarınızı okula gönderin ve öğretmenleriyle iletişim halinde olun” şeklinde konuştu. Vali Topaca, konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Roman mahalleleri hep sorunlarla gündeme gelmesin. Sağlık, alt yapı, okul gibi sorunlar çözülebilir. Sadece gelin şunu planlayalım: Roman mahallelerine park, okul, spor salonu ve sağlık ocağı kuralım. Gelin bu döngüyü oluşturalım. Geleceğin sizler için iyi olmasını istiyoruz, çocuklarınız birer vali, kaymakam, belediye başkanı olabilsin. Gelin hep beraber çalışalım”

‘ROMAN AÇILIMI’ BİR ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜ
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da Roman vatandaşların sorunlarını çözmek, hayatını kolaylaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ‘Roman Açılımı’nın bu yöndeki kararlılığın, iradenin en büyük delili ve teminatı olduğunu söyledi. “Roman açılımı başlı başına bir zihniyet dönüşümü, yeni bir felsefe ve yönetim anlayışıdır” diyen Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: “Bu ülkede hiç kimsenin ötekine üstünlüğü yoktur, olamaz.

HİÇ KİMSE KİMLİĞİNDEN DOLAYI HOR GÖRÜLEMEZ
Hiç kimse bu topraklarda dininden, renginden, ırkından, kimliğinden dolayı hor görülemez. Çünkü bizim medeniyetimiz ilhamını hoşgörüden, kardeşlikten alır. Yunus’tan, Hacı Bektaş’tan, Pir Sultan’dan, Mevlana’dan alır. Onlar bu topraklarda yeryüzünün en büyük hoşgörü ve sevgi medeniyetini kurdu. Öyleyse Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olan herkes, her şeyden önce ‘İnsan’ olduğu için özeldir, değerlidir. En büyük saygıya ve özene layıktır. Dini, dili, kimliği, cinsi ne olursa olsun, herkesin özgürce yaşadığı, kendini özgürce ifade ettiği büyük Türkiye, işte buradadır. Büyük Türkiye sizlersiniz, bizleriz, hepimiziz”

YOL HARİTASI BELİRLENDİ
Romanların temel insani ihtiyaçlardan bunca yıl mahrum kaldığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “’Hamdolsun o günler geride kaldı, kalmak da zorunda. Artık her bir Roman kardeşimin elektriği, suyu, doğal gazı olan evlerde oturması bir hayal ya da lüks değil, temel insani ihtiyaçtır. Bu nedenle sizlerin güvenli, modern konutlarda yaşaması için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Ülkemizin kaynaklarını, zenginliğini eşit ve adil bir şekilde paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz. Çalışma arkadaşlarımız Roman hemşehrilerimizin kanaat önderleri ile geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaptı. Bu toplantıda çok güzel kararlar alındı. Çocuklar, gençler, kadınlar, yaşlılar için eğitim, spor, sağlık ve sosyal hizmet alanında yapılabilecek yol haritası belirlendi” ifadelerini kullandı.

ROMANLAR POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYOR
Roman Dernekleri Federasyonu Kurucu Başkanı Ahmet Çokyaşar da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Eğer özür dilenmesi gereken varsa, benim Roman vatandaşlarımdır ve ben onlardan devletim adına özür dilerim’ sözlerini hatırlatarak, Roman vatandaşlar için pozitif ayrımcılık istedi. Kendilerinin siyaset üstü olduğunu belirten Çokyaşar, “Bizler derdimizi anlatmak için geldik, Türkiye’de bir tane bile Roman milletvekili yok?” diye sordu. Çokyaşar, Romanlar için üç projeleri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

‘KARDEŞ ROMAN AİLE’
“Birinci projemiz ‘Bir Roman Çocuğu da Sen Okut. Geleceğe Işık Tut’ ile 17 bin öğrencinin ihtiyacını karşılayacağız. İkinci projemiz, ‘Kardeş Roman Aile’ isimli. Neden valimiz ya da belediye başkanımız bir Roman aileyi kardeş aile seçmesin. ‘Romanların eli kalem tutsun, çiçek tutsun, silah tutmasın’ isimli üçüncü projemizle de Roman mahallelerinde yaşanan ufak tefek kavgaların büyümemesi ve Romanların kötülenmemesini hedefliyoruz”

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık