Kocaelililer ölümle içiçe yaşıyor


 

Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde derme çatma briketten yapılmış bir depoda 26 yıldır tutulan, 1985 yılında tüm dünyada yasaklandığı için kullanılamadığı gibi, son derece tehlikeli olduğunden bertaraf da edilemeyen ’BHC’ adlı zehirli ve kanserojen madde kentin başına bela oldu.

TBMM’de soru önergesiyle de gündeme getirilen bu zerhirli maddenin ne olacağı konusunda hala bir karar verilemiyor. Daha önce başta DDT olmak üzere tarım zararlıları dahil çeşitli haşeratla mücadele ilacı yapımında kullanılan BHC maddesi, kanserojen olması ve doğaya ve insan sağlığına son derece zararlı olduğunun anlaşılması üzerine tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 1985 yılında yasaklandı.

 

3 BİN TON ZEHİR

Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde daha önce Halil Bezmen’e ait olan ve yıllar önce el değiştiren tarım ilacı üreten bir fabrikanın yanında briketten yapılmış depoda tutulan, aynı amaçla ithal edilen yaklaşık 3 bin ton BHC maddesi elde kaldı. Bu madde, bir başka aracı firma tarafından getirtildiğinden ve firmanın sahipleri de bulunamadığından kimse sahiplenmedi.
ALMANYA’DA YAKILACAKTI
Son derece tehlikeli olduğu için betonla kaplanmış kuyulara dahi gömülmesine izin verilmeyen, yakılamayan ve Türkiye koşullarında kesinlikle bertarafı mümkün olmayan bu BHC maddesinden kurtulmak için 2008 yılında ilk ciddi adımlar atıldı. Kocaeli Sanayi Odası’nın girişimleri ve dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin desteği ile sanayiciler aralarında bir fon oluşturarak, bu zehirli maddenin Almanya’ya gönderilip oradaki yüksek dereceli fırınlarda yakılarak imhası kararlaştırıldı.
İMHANIN FATURASI AĞIR
Dönemin Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe’nin de katıldığı törenle bu BHC’lerin bir miktarı Almanya’ya gönderildi. Ancak bir tonunun sırf nakliye maliyetinin 7 bin 500 euro olması, ayrıca daha önce yapılacak masrafın vergiden düşülmesine ilişkin girişimlerin de Maliye Bakanlığı tarafından kabul edilmemesi nedeniyle sanayici bu yükün altından kalkamadı. Sadece 300 ton gönderildikten sonra sevkiyat durdu. Bunların tamamının Almanya’ya gönderilip yakılarak bertaraf edilmesinin faturasının 50 milyon TL’yi bulabileceği belirtildi. Varlığı çevre örgütlerince sık sık gündeme getirilen, olası bir deprem veya benzeri felakette denize veya çevreye yayılması halinde çevre ve insan sağlığı için büyük tehlike oluşturacağı vurgulanan BHC’lerden kurtulmak için Kocaeli Valiliği’nin, Sanayi Odası ile yeniden görüşmeler başlattığı bildirildi.
Kaynak; MYNET
Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık