KONSER: BAJAR


TARIH: 4 MART CUMA   20.30

HALKEĞİTİM MERKEZİ (İZMİT)

BİLET SATIŞ NOKTALARI:

İRONİ ORGANİZASYON :  (262)  323 06 00 – 0 536 468 73 54

KARAMAN KIRTASİYE (ÇARŞI MİGROS YANI,ALTINNAL PASAJI GİRİŞİ)

KİLİM CAFE (BELSA PLAZA)

IVIR ZIVIR ROCK SHOP (BELSA PLAZA)

KONSER: BAJAR

“Fırat suyu Marmara’ya karıştı…”

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu bünyesinde çalışmalarını sürdüren Bajar (şar- şehr-şehir), Kürtlerin hayatlarındaki kültürel dönüşümün müzikal dilini keşfetmeye çalışıyor. Kardeş Türküler grubunun solistlerinden Vedat Yıldırım’ın solisti olduğu BAJAR grubu,

Özellikle güfteler üzerinden yeni tema arayışlarını zorlayarak, yeni gerçeklikleri melez formlarla ifade ediyor.

Proje, kentli popüler formlar ile Ortadoğu müzik birikimini Kürtlerin müzikleri ile buluşturarak, ‘nostalji’ye yol açabilen ‘saf’ üsluplar yerine, metropol hayatı içindeki aidiyet duygularına karşılık gelebilecek ‘melez’ üslupların peşinden gidiyor. Kürtçe güftelerin yanı sıra Türkiye’deki ortak yaşam kültürünün doğal bir sonucu olan Türkçe ve iki dilli (Kürtçe-Türkçe) çalışmalarla da projenin kültürel çoğulcu yönünü vurguluyor.

Punk ve ‘siyahî’ müzikal geleneğe yaslanan protest üsluplara sahip çıkan çalışma, kültürel buluşmaların zayıflatıldığı günümüzde gettolaşma, kültürel hiyerarşinin neden olduğu ayrımcılık, yeni kültürel normların gündelik ilişkilerdeki izleri… gibi birçok canalıcı meseleyi dinleyicileriyle paylaşıyor.

Müzikal üslubun ekip çalışmasında yer alan insanların olanakları ile buluşturulduğu çalışmada, vokalde Vedat Yıldırım ve Burak Korucu, elektrik gitarda Cansun Küçüktürk, bas gitarda Ari Hergel, klavyede Ferhat Güneş, davulda Erdem Göymen yer alıyor.

 

IRONI YAPIM

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık