KÖRFEZ ve DERİNCE Köylerine içmesuyu arıtma tesisi yapıldı


Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, Körfez ilçesine bağlı Alihocalar köyünde içmesuyu arıtma tesisi inşa etti. Tamamlanan tesis ile Körfez ve Derince ilçelerine bağlı 51 köy ve mahallenin arıtılmış içmesuyu ihtiyacı karşılandı.

KÖYLERİN YAŞAM KALİTESİ ARTIYOR

Köylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik altyapı çalışmaları yapan İSU Genel Müdürlüğü, modüller atıksu arıtma tesisleri yanı sıra arıtılmış içmesuyu götürülmeyen yer kalmaması için yatırım programı kapsamında içmesuyu arıtma tesisleri inşa ediyor. Son 6 yılda köylerin arıtılmış içmesuyu ihtiyaçları için Gebze Denizli, Kandıra Dudutepe, Derince Kaşıkçı ve Karamürsel Osmaniye İçmesuyu Arıtma Tesislerinin inşaatlarını tamamlayarak işletmeye aldı. Kurum, beşinci arıtma tesisinin inşaatına mayıs ayında Alihocalar Köyü’nde başladı.

TESİS SAATTE 100 M3 SUYU ARITACAK.

İSU Genel Müdürlüğü mühendisleri tarafından projelendirilen ve daha önce Derince Kaşıkçı Grubunda uygulanan İSU TİP-100 arıtma tesisi, Alihocalar Su Grubu kapsamındaki su deposu yanında inşa edildi. Arıtma Tesisleri Daire Başkanlığı kontrolünde yüklenici firma tarafından yapılan tesis, saatte 100 m3 içme suyunu arıtacak. İnşaatı tamamlanan arıtma tesisi, Körfez ve Derince ilçelerine bağlı 51 köy ve mahallenin arıtılmış içmesuyu ihtiyacını karşılayacak.

BAYRAM,”GÖNÜL RAHATLIĞI İLE ARITILMIŞ İÇMESUYU İÇİLECEK”

Köylerin yaşam kalitesini artırmak için yatırımlara önem verdiklerini belirten İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, yeni bir tesisi daha köylere kazandırmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. İnşaatını tamamladıkları tesis ile Derince ve Körfez’in köylerine arıtılmış içme suyu vereceklerini ifade eden Bayram, “Tesis ile birlikte artık yağışlı havalarda bulanıklık problemi yaşanmayacak. Böylelikle köylerde yaşayan vatandaşlarımız tesisten çıkan arıtılmış içmesuyunu gönül rahatlığı ile içebilirler. ”diye konuştu.

İÇMESUYU ARITMA TESİSİ 7’YE ÇIKTI

İSU Genel Müdürlüğü, Yuvacık Barajı arıtma tesisinin yanı sıra İzmit Avluburun, Kandıra Dudutepe, Gebze Denizli, Karamürsel Osmaniye ve Derince Kaşıkçı olmak üzere 6 adet içmesuyu arıtma tesisinin işletmesini yapıyor. Alihocalar İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin tamamlanması ile bu sayı 7’ye çıktı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık