Lale Festivali görsel şölene dönüştüKocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Geleneksel 4. Lale Festivali Sekapark’ta start aldı. Sabah saatlerinde başlayan festivale vatandaşlar akın etti. Festivalde ‘En Güzel Lale’ yarışmasına 323 vatandaş yetiştirdikleri lalelerle katıldı.

ÇOK SAYIDA ETKİNLİK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Lale Festivali 1,5 milyon lalenin farklı figürlerde dikildiği Sekapark’ta gerçekleştirildi. 8 bin metrekarelik alan üzerinde düzenlenen festivalde vatandaşlar akın etti. Program, gün boyunca çocuk yarışmaları, oyun parkurları, amatör sanatçılar, sürpriz hediyeler ve ikramlarla sürdü. Festivale Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Tahir Büyükakın ve Ercan Yazıcı ile daire başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

‘EN GÜZEL LALE’ YARIŞMASINA 323 LALE KATILDI

Festival de ‘En Güzel Lale’ yarışmasına ilgi oldukça fazlaydı. Kocaeli’nin her köşesinden birbirinden güzel 323 lale yarışmaya katıldı. Özel Saksılar içinde getirilen laleler, 6 kişiden oluşan jüri tarafından seçilecek. Buna göre yarışma da; birinciye 1500 lira, ikinciye bin lira, üçüncüye 750 lira, dördüncüye 500 lira, beşinciye 400 lira, 150 mansiyona da 100’er lira para ödülü verilecek. Ödül töreni Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek.

 

LALE KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR PARÇASI

Lale Festivali’nde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Lale’nin Türk Kültür Tarihin de önemli bir rolü olduğuna dikkat çekti. “Dördüncü Lale Festivalimiz hayırlı uğurlu olsun” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “İnanıyorum ki sizin ve çocuklarımızın gönlü bu çiçeklerden daha güzel. Çünkü gönüller güzel olmasa bu güzel çiçekler yetişmez. Bu çiçekler kalbimizin güzelliklerini yansıtıyor. Eğer sizin güzellikleriniz olmasaydı inanının bunların hiçbiri olmazdı. Tabi lale apayrı bir çiçek… Rengârenk güzellikleri temsil ediyor. Çok kısa sürmesine rağmen laleler bize dünya hayatını anlatıyor. Belki de kısa ömrümüzü hatırlatıyor. Bu yüzden yaptığımız her iş güzel olmalıdır” diye konuştu.

 

 

KIRAÇ KONSERİ ATATÜRK KAPALI SPOR SALONU’NDA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu yıl Sekapark’a 1,5 milyon lale dikti. Sonbaharda dikilen laleler kenti adeta bir çiçek bahçesine çevirdi. Öte yandan sevilen sanatçı Kıraç bu akşam Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda konser verecek. Saat 19.00’da başlayacak konser gece geç saatlere kadar devam edecek.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık