Lale satışları 14 noktada başladı


 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kentin 14 ayrı noktasında 150 bin adet Siyah, kırmızı, sarı, beyaz, pembe, mor ve tonları ile karışık olmak üzere 7 renk lalenin satışına başladı. 30 bin paket olarak hazırlanan 150 bin lale soğanının bir paketi 1TL’den satılıyor. Vatandaşlar yetiştirdikleri lalelerle Nisan ayının ilk haftasında yapılacak olan ‘En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin’ yarışmasına katılabilecek.

 

LALELER BALKONLARDA AÇACAK

Kocaeli’ne rengârenk görünüm katmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi,  kenti baştan aşağı süsleyecek laleleri satmaya başladı. Lalenin anavatanı olan ülkemizde özellikle Kocaeli’de insanımıza bu bitkiyi benimsetmeyi amaçlayan Büyükşehir, lale soğanlarını piyasanın çok altında maliyetine veriyor. İçerisinde 5 adet soğan bulunan paketler tanesi 1 Liradan satılıyor. Yapılan bu çalışmayla yol kenarlarında ve parklarda görmeye alıştığımız laleler artık bahçelerde, balkonlarda ve saksılarda da açacak.

 

GEBZE’DEN KANDIRA’YA

Satışa çıktığı ilk günden itibaren yoğun ilgi gören lale soğanları İzmit’te Anıtpark, Belsa, Fevziye Cami önünde satılıyor. Ayrıca Kocaeli’nin tamamına yayılması amaçlanan proje kapsamında, Dilovası, Çayırova, Darıca, Gebze, Karamürsel, Kandıra, Derince ve Körfez’de  belediye hizmet binalarının önünden satışlar yapılıyor.

 

EN GÜZEL LALE HANGİSİ?

Nisan ayında yapılacak olan ‘En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin’ yarışmasına katılmak isteyenlerin şimdiden lalelerini alıp ekmeleri gerekiyor. Yarışmaya katılacak vatandaşların, Belde A.Ş. tarafından aldıkları laleler ve yanında verilen satış fişi ile Nisan’ın ilk haftası Sekapark’a başvuruda bulunmaları gerekiyor. Yarışmaya standartlarda bulunan 7 çeşit lale ile katılınalabilecek. Saksının çapı 29 santimetreyi geçmeyecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, lale satış noktalarından bilgi alabiliyor.

 

PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK

Yarışmacılar, geleneksel 5. Lale Festivali’nin bir parçası olan yarışma için festival günü Sekapark’a, saksıda yetiştirdikleri laleler ile beraber katılacak. Yarışma günü saksıya sonradan dikildikleri tespit edilen laleler diskalifiye edilecek. Birinciye 2000 lira, ikinciye bin 500 lira, üçüncüye 1000 lira, dördüncüye 750 lira, beşinciye 500 lira, 150 mansiyona da 100’er lira para ödülü verilecek. Ödül töreni Sekapark’ta aynı gün yapılacak.





Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık