NCİTY DE YANGIN


NCity alışveriş merkezinde yangın çıktı. Çıkan yangında NCity’nin büyük bir bölümü yandı.

İlimizin ilk alışveriş merkezlerinden NCITY sabaha karşı cayır cayır yandı. 82 iş yerinden 60’ı hasar gördü, 700’e yakın çalışan işsiz kaldı

2006 yılında kurulan ve çok kısa zamanda Kocaeli`nin sayılı alışveriş merkezleri arasında yerini alan NCITY, sabaha karşı felaketini yaşadı. Yapılan yenilikler ve etkinliklerle İzmit`in cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerleyen, Van asıllı Kayatürk Ailesi`ne ait olan NCity`de yangın çıktı.

700 KİŞİ ÇALIŞIYOR
Yaklaşık 700 kişinin çalıştığı, 82 mağazanın faaliyet gösterdiği alışveriş merkezi tüm kenti ayağa kaldırdı. Sabaha karşı saat 03.00 sularında başlayan yangın korkulu saatler yaşattı. Nedeni kesin olarak bilinmeyen yangın AVM`nin deposunda başladı ve kısa sürede büyüdü.

ALEVLER KAPLADI
12 ilde 20`in üzerinde şubesi bulunan Kimlik Mağazaları`nın sahibi Necmettin Kayatürk ve zaten hisselerin yüzde ellisine sahip olan yeğeni İhsan Kayatürk`ün 2009 yılında diğer yüzde 50 hisselerini satın aldığı ve 2 milyon dolar bütçe ayırarak dekorunu yenilediği NCity`yi kısa sürede alevler sardı.

EKİPLER YETERSİZ
Hafta içi yaklaşık 13 bin, hafta sonu ise yaklaşık 30 bin müşteri girişinin yaşandığı AVM`nin yanışına bütün İzmit tanık oldu. Hızla yayılan alevler alışveriş merkezinin tamamını kapladı. Yangın nedeniyle çok sayıda itfaiye ekibi olay yerine gönderildi. Ekiplerin yetersiz kalması üzerine ilçelerden takviye istendi.

KAPILAR KIRILDI
Hızla büyüyen yangında alışveriş merkezinin en üst katında bulunan sinema ve restoran bölümü tamamen küle döndü. Yangın sırasında özelikle pek çok vatandaşı tedirgin eden evcil hayvanları kurtarmak için işyerinin dükkanı çöp kutusuyla kırıldı. Evcil hayvanlar dumandan ve ateşten etkilenmeden teker teker dışarı çıkarıldı.

VALİ OLAY YERİNDE
Yangın yerine gelerek yetkililerden bilgi alan vali Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu açıklama yaptı. Vali Ercan Topaca, valilik binasının karşısında bulunan NCity isimli alışveriş merkezindeki yangının ilk tespitlere göre elektrik kontağından çıktığını tahmin ettiklerini söyledi.

CİDDİ MADDİ HASAR
Topaca, yangının kontrol altına alındığını belirterek, “Alışveriş merkezinde 90 civarında işyeri var. İşyerinde maddi hasarlar meydana geldi. Yangın bir mağazada başlamış, ardından itfaiyeye haber verilmiş. Yangın kokusu alındığında çalışanların kendi içinde tedbir almaya çalıştıkları bilgisini aldım.

GECİKME YAŞANMADI
İtfaiyenin bir gecikme ihtimali söz konusu değil. Haber verildiği andan itibaren müdahale edilmiş. 30 civarında itfaiye aracı müdahale etti. Müdahalede bir sıkıntı yoktur. Yangın tam olarak söndürüldükten sonra soruşturması yapılacak” şeklinde konuştu.

ÇATI GÜÇLÜK ÇIKARDI
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yangının çatıda olmasından dolayı söndürmede güçlük çekildiğini söyledi. Karaosmanoğlu, “Daha çok çatı yangını şeklinde oldu. Çatı kimyasal maddeler sıkıştırılmış olmasından dolayı kısa sürede yandı. Çatı olmasa yangın daha kısa sürede söndürülecekti” dedi.

ELEKTRİK KONTAĞI
Yangının kesin çıkış sebebi henüz belirlenemezken elektrik kontağından çıkmış olabileceği tahmin ediliyor. Alışveriş merkezinin depo kısmında bulunan trafonun yangına sebep olabileceği belirtildi. Daha once de aynı yerde yine trafondan kaynaklı yangın çıktığı, anında müdahale edilen yangının söndürüldüğü öğrenildi.

KONTROL ALTINDA
Saat 03:00 sularında başlayan yangın yaklaşık üç saatlik çalışmanın sonucunda kontrol altına alındı. Alışveriş merkezinde çok büyük maddi hasar meydana geldi. AVM`nin üst katları tamamen yanarken sadece giriş katta bulunan işyerleri zarar görmedi. Yangınla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

KAYNAK: BİZİMKOCAELİ.COM

 

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık