Okuma ve anlama insanı üstün kılar


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 3. Kitap Fuarı’nda konuşan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doçent Gencay Zavotçu, okumanın insanı üstün kıldığını söyledi. ‘Okuma, Anlama ve Anlatma’ konulu konferansında Zavotçu, insanoğlunun yaradılış itibarıyla en üstün kılındığını, pek çok özelliğiyle diğer varlıklardan ayrıldığını ve bu özelliklerin içerisinde okumanın ve anlamanın önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

OKUMA YOLUNDA İLERLİYORUZ

Kuran-ı Kerim’in ilk emrinin ‘oku’ olduğunun altını çizen Zavotçu, “Çok şükür ki, her geçen gün bu alanda biraz daha ilerleme kaydediyoruz. Böylesine bir organizasyonu gerçekleştirdikleri için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu başta olmak üzere emeği geçen tüm yetkililere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRKÇE’Yİ DOĞRU KULLANMALIYIZ

Kalabalık bir dinleyici topluluğuna seslenen Zavotçu, okuma, anlama ve anlatmayı bilimsel verilerle destekleyerek örnekledi. Edebiyat tarihimizi anlatan Zavotçu, “Kutadgu Bilig ile başlayan yazın sanatımız, Mevlanalara, Yunus Emrelere, Divan şairlerine ve günümüze kadar uzanan çok zengin bir içerik taşımaktadır. Bu içeriğin daha geniş kitleler tarafından kavranması, okumanın yaygınlaştırılması ve Türkçe’nin güzel ve doğru kullanılması bugün olduğu kadar gelecek için de büyük önem taşımaktadır. Bu alanlarda özellikle son zamanlarda gerçekleştirilen değişimi memnuniyetle karşılıyorum” şeklinde konuştu.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık