Otomatik Hayvan Sulukları Kocaeli’de


Toyota Plaza Kocaeli Kaya’nın önerisiyle ve desteğiyle gündeme gelen otomatik hayvan suluklarının Kocaeli’de hayata geçirilmesi için devreye giren Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği’nin girişimleri sonuç verdi.

(Hakan Turcan) – Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde giderek yaygınlaşan, özellikle yazın kavurucu sıcaklarında, sokak hayvanlarının susuz kalmalarının önüne geçmek için çeşitli noktalara yerleştirilen hayvan sulukları sonunda şehrimizde de hayata geçirildi.

PROJE ÖNERİSİ TOYOTA PLAZA KOCAELİ KAYA’DAN
Özellikle sosyal medyada oldukça ses getiren, vatandaşlar tarafından da çok faydalı bulunan bu sulukların şehrimizde de kullanılması için, Toyota Plaza Kocaeli Kaya yetkilisi Ozan Eren Taşar, Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği’ne bir öneride bulunmuştu. 12 ilçeye 2’şer adet olmak üzere toplam 24 adet suluğun tüm masraflarının Toyota Plaza Kocaeli Kaya tarafından karşılandığı projeye ait bir örnek suluğun tanıtımı geçtiğimiz haftalarda düzenlenen basın toplantısıyla yapılmıştı.

BEŞ İLÇE BELEDİYESİ ONAYLADI
KOHAYDER’in yaptığı başvuruya beş ilçe belediyesinden olumlu yanıt geldi. Çayırova, İzmit, Kartepe, Kandıra ve Derince belediyelerinin olumlu geri dönüş yaptığı proje kapsamında sulukların yerleştirilmesine başlandı.

24 SULUK YETERLİ DEĞİL
“2 adet otomatik hayvan suluğu yeterli olacak mı?” sorusunu yönelttiğimiz Erdurmaz şunları söyledi: “Tabii ki yeterli değil. Biz, ilimizin saygın firmalarından olan Kocaeli Kaya’nın önerisi ile bu güzel projenin startını verdik. Yerleştirilen bu suluklar örnek teşkil edecektir. Umudumuz bu sulukların şehrimizin her ilçesine, her mahallesine yaygılaştırılması yönündedir. Otomatik mama istasyonları ve otomatik sulukları mahalle bazında yaygınlaştırabilirsek, sokak hayvanlarının en önemli sorunlarını çözmüş olacağız.”

Çayırova ve Derince’den sonra Kartepe’de de sulukların montajı tamamlandı. Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Filiz, Zabıta Müdürü Selman Çelik, Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Tülay Çetin Erdurmaz ve dernek üyeleri tarafından incelenen sulukların oldukça sağlam bir şekilde montaj yapıldığı ve su sisteminin sorunsuz çalıştığı görüldü.

HAYIRSIZ ADA DERS OLMALI
Sulukların incelenmesi sırasında, Kartepe Belediyesi yetkililerine hayvanları sevmenin ve korumanın önemini anlatan Erdurmaz, geçmişte yaşanan, günümüzde hayırsız ada olarak anılan ve uğursuzluk getirdiğine inanılan, bütün sokak hayvanlarının toplanarak çorak bir adaya terk edilmelerini ve çığlıklar içinde birbirlerini parçalayarak öldüklerini söyleyerek, bunun insanlığa hiçbir faydasının olmamasının yanında, birçok felaket getirmiş olmasının da altını çizdi.

YASA TASLAĞINA GÜVENMEYİN
Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Filiz ve Zabıta Müdürü Selman Çelik’e bir uyarı da da bulunan KOHAYDER Başkanı Erdurmaz, yasa taslağına güvenerek doğal yaşam adı altında hayvanları sokaklardan toplamamalarını, yasa taslağının kabul edilmeyeceğini söylerken, buna kesinlikle izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

ÇOCUKLARA ÖĞÜTLER
İnceleme sırasında, dernek üyeleri tarafından hayvanların korunması, onlara zarar verilmemesi gerektiği, artık yiyeceklerin çöplere değil de hayvanların yiyebileceği yerlere bırakılmasının doğru olduğu bölgede yaşayan çocuklara anlatıldı.

YASA TASLAĞINA BİZ DE KARŞIYIZ
Konuyla ilgili konuşan Zabıta Müdürü Selman Çelik, hayvanları kendilerinin de sevdiğini, onlara zarar gelmesini istemediklerini, rehabilite ettikleri hayvanları, bakımlarını yaptıktan sonra aldıkları yerlere geri bıraktıklarını söyledi. Erdurmaz’ın, “yasa taslağına güvenmeyin” uyarısı üzerine konuşan Çelik; “keşke taslak onaylanmasa, biz de bu yasa taslağının onaylanmasını istemiyoruz. Hayvanların insanlarla birlikte özgürce yaşamalarını biz de sizler gibi istiyoruz” sözleriyle, KOHAYDER’in yanında oldukları mesajını verdi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık