Oyun İstasyonu “Düğün ya da Davul”un galasını bu akşam yapıyor.


dugun-yada-davul

İlimizin başarılı ve üretken tiyatro topluluklarından Oyun İstasyonu yeni sezonda Türk Tiyatrosu`nun özgün yapıtlar üreten yazarı Haşmet Zeybek`in “Düğün ya da Davul” adlı oyununu sahneliyor. Kadir Yüksel`in yönettiği oyunun galası bu akşam saat 20.00`de Sabancı Kültür Merkezi`nde yapılacak.

KÖY SEYİRLİK OYUN
Aynı zamanda İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçısı da olan Haşmet Zeybek “Düğün ya da Davul”u 1975 yılında yazmış. Şimdiye kadar devlet tiyatroları başta olmak üzere pek çok ödenekli ve özel tiyatroda sahnelenen oyun, “köy seyirlik oyun” geleneğine göre yazılmış. Bu türün sahneleme ve oyunculuk anlayışı gözetilerek kurgulanmış.

GEÇMİŞİN MİRASI
Kökenleri ilkçağ bolluk-bereket törenlerine kadar uzanan “köy seyirlik oyunlar”ı çağlar boyu süren halk tiyatrosu geleneğinin günümüze gelen mirası. Bu oyunlar tarih boyunca göçlerden, çeşitli kültürlerden ve birikimlerden etkilenmiş. Bu oyunlar zaman boyutunda beslenerek bugünkü şeklini almış, oynandığı toplumun kültür düzeyine, zaman ve geleneğe bağlı olarak şekillenmiş.

BİLETLER İÇİN…
Oyun İstasyonu Genel Sanat Yönetmeni Gülabi Turan seyirlik oyun geleneğinin en önemli eserlerinden biri olan ‘Düğün ya da Davul`u Kocaeli seyircisiyle buluşturmaktan mutlu olduklarını söyledi. Oyunu izlemek isteyenler biletleri Tarçın Kafe ve Kedi Kafe`den alabilecekleri gibi oyun günü de Sabancı Kültür Merkezi`nden temin edebilir.

OYUN İSTASYONU İRTİBAT VE ETKİNLİK HAKKINDA DETAYLAR İÇİN
0537 720 01 45 (Gülabi Turan)

0533 483 14 39 (Şebnem Telci)

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık