Prof. Ergil’den anayasa dersi


Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğu Ergil, ulusun bir etnik veya dinsel kimliğinin olmaması gerektiğini söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Kitap Fuarı’nda konuşan Prof. Dr. Ergil, ‘Anayasa ve Özgürlükler’ konusunda bir konferans verdi.

ANAYASA ULUSUN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMALI

Prof. Ergil konferansa “Toplumumuz devleti neden ‘baba’ diye adlandırır. Devletin babalık görevini kabullendiğimiz için olabilir mi? Bu durumda anayasayı çöpe mi atalım” diyerek başladı. Ulusun bir etnik veya dinsel kimliğinin olmaması gerektiğini kaydeden Prof. Ergil, “Anayasa, ulusun ihtiyaçlarını kapsayan bir nitelikte olmalıdır ve ulusu içinde barındırmalıdır” dedi.

TOPLUMA SORULMADAN OLUŞTURULAN ANAYASA

“Egemenliği ulusun elinden almak ve bu durum yüzünden etnik kavramları oluşturmak mı lazım?” diye soran Prof. Dr. Ergil şöyle konuştu: “Bir anayasa oluşturulmuş, topluma sorulmadan ve darbe ile. Bir de bunun altına anayasadaki maddeler değiştirilemez ve değiştirilmesi bile düşünülemez yazılmış. Bir toplumun nasıl olmasını öngören insanlardır bunlar” dedi.

DEMOKRASİ VARSA ANAYASA VAR

Konuşmasında milli birliği oluşturmanın zor olmadığına değinen Prof. Dr. Doğu Ergil, Türkiye’nin bugüne kadar dışarıdan yararlanmamış olmasının ülkeyi geriye ittiğini kaydetti. Bu durumun çözülmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Ergil, “Demokrasi ve demokratların çok olduğu bir ülkede anayasadan söz edebiliriz. Bizim toplumumuzda ise bunun tam tersi var. Demokratların çok az olduğu bir topluluk içerisindeyiz” dedi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık