Prof. Ortaylı: Okumaya başladık


 

Prof. Ortaylı: Okumaya başladık

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kitap Fuarı’nda Türkiye’deki kitap okuma düzeyinde önemli bir artış olduğunu söyledi. Prof. Ortaylı, umut veren açıklamasında ”Bugünün gencinin kütüphanesinde kitabı var. Yirmi yıl sonraki gençlik geniş spekturumlu okuyan bir kesimi oluşturacak” dedi.

KONFERANSA YOĞUN İLGİ

Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen konferansa başta tarih öğrencileri olmak üzere kitapseverler büyük ilgi gösterdi. “Tarih üzerine konuşmalar” adlı konferansta konuşan Prof. Dr. Ortaylı Türkiye’deki okuma düzeyinde artış olduğunu kaydetti. “Bugünün gencinin kütüphanesinde kitabı var. Bazı şeyler değişiyor. Yirmi yıl sonraki gençlik geniş spekturumlu okuyan bir kesimi oluşturacak” diyen Prof. Dr. İlber Ortaylı “Anglo-sakson dünyası, İran ya da Rusya ile mukayese edilirse Türkiye’deki okuma düzeyi yeterli değildir. Bu artmazsa işimiz zor” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Ortaylı Kocaeli’nde üç yıldır düzenlenen kitap fuarının önemine değinerek, fuara gelen ziyaretçi sayısının geçen yılki sayıyı geçeceğini ifade etti.

BİLGİSAYAR OKUMA ALIŞKANLIĞINI YOK EDİYOR

Türk milletinin okuyan milletler arasında yer almadığını ifade eden Ortaylı, bunun en büyük nedeni olarak da bilgisayarı gösterdi. Çeşitli programların okuma isteğini ortadan kaldırdığını belirten Ortaylı, buradaki bilgilerin çoğunun güvenilir olmadığını söyledi.

OKUMA KULÜPLERİ KURULMALI

Prof. Dr. İlber Ortaylı, okuma düzeyinin artması için Avrupa’da olduğu gibi okuma kulüplerinin kurulması gerektiğine işaret etti.

2 SAAT BOYUNCA KİTAPLARINI İMZALADI

Konferansın ardından Prof. Dr. İlber Ortaylı okurları için kitaplarını imzaladı. Kitap imzalatmak için gelen çok sayıda okur fuarda uzun kuyruklar oluşturdu. İlgi nedeniyle Prof. Dr. Ortaylı iki saat boyunca stantta kaldı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık