Rıdvan Şükür, “Dünya Dağlar günü; Doğayı sevenlerin günü”.


ridvan-sukur-dagda-12-12-2012-Kocaelivizyon-com

ridvan-sukur-dagda-12-12-2012-Kocaelivizyon-com

Doğa sporcusu ve dağcı Rıdvan şükür, 11 Aralık’ta kutlanan Dünya Dağlar günü’nün yalnızca Dağcıların değil, Doğayı sevip değer veren herkesin günü olduğunu söyledi.

Gebze Doğa Sporları Kulübü Başkan yardımcısı Rıdvan Şükür, çevremizdeki her canlı türünün, taşıdıkları genler, yaşadıkları ortamlar ve içinde oldukları olaylarla ekosistemin işlemesi için yaşam-destek sisteminin vazgeçilmez birer parçası olduklarını belirtti.

Türkiye`deki dağların büyük bir zenginliği bünyesinde barındırdığını belirten kulüp basın sözcüsü Şükür, dağlarımızın biyolojik zenginliğinin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin acilen alınması gerektiğini söyledi., Dağlarda ve yaylalarda çarpık yapılaşmaya sınırlamalar getirilmesini beklediklerini dile getirdi.

Dağlık alanlarımızın endemik bitki türleri, böcekler, kuşlar, sürüngenler ve memeliler için sığınak vazifesi gördüğünü söyleyen Şükür, tüm canlılar için temiz hava , su, gıda ve diğer doğal kaynaklar açısından da dağların hayati bir önem taşıdığını ifade etti.

Ayrıca bu hassas dengenin değişmemesi için mücadele edilmesi gerektiğini, tabii varlıkların korunmasının da gerektiğini ifade etti. Şükür, Bu sistemin bir parçası olan insan türünün, biyolojik çeşitlilikten değişik ekonomik, ekolojik, estetik ve kültürel yararlar sağlamakta olduğunu, biyolojik çeşitliliğin devamı için kaynakların düzensiz kullanılmaması gerektiğini ifade etti. Ekosistemin ve onun parçalarının bozulması, orada bulunan canlı ve cansızların sunduğu hizmetlerin durmasına ve en sonunda sistemin tümünün bozulmasına yol açtığına dikkat çekti.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık