Sağlıklı kentler için Denizli de toplandılar


Türkiye genelinden Denizli’ye gelen yerel yöneticiler, kent sağlığı bilinci üzerinde durdu

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri, ‘Kentsel Hizmetlerde Sağlığı Etkileyen Politikalar’ konulu program için Denizli’de bir araya geldi.

BELEDİYELER YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Sağlıklı Kentler Birliği 13. Olağan Meclis Toplantısı’nın da yapıldığı 6. Yıl Konferansı’na Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Kocaeli Büyük Şehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Gölcük Belediye Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Vekili Mehmet Ellibeş ve Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yanı sıra birçok belediye başkanı, Belediye Meclis üyeleri, koordinatörler, akademisyenler ve dünya sağlık örgütü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi katıldı.

VALİ ERKMEN: ÜLKE GENELİNE YAYILACAK

Toplantıda konuşan Denizli Valisi Yavuz Erkmen, birliğin bilgi ve deneyim paylaşımını hedeflediğine değinerek, “Bu tip toplantılar bir anlamda bölgenin de daha iyi tanınmasına olanak veriyor. Denizli, temizliği ile güzelliğinin yanı sıra tarihi ve turistik özellikleri ve sanayide de öne çıkmaktadır. Önemli olan ülkemizin tamamının bu iradeyle sağlıklı kentleri ortaya çıkarmasıdır. Birlik olmak, beraber, güçlü ve kuvvetli olmak, bilgi ve birikimi paylaşmak anlamına geliyor. Birçok arkadaşın kendi başına belki yapmış olduğu çok güzel şeyler var. Bunu da görüyor, biliyor ve söylüyoruz. Ama beraber bunların paylaşımı, bu güzel örneklerin de çoğalmasıyla daha güzel şeylerin ülke sathına yayılacağına inancımız tam” şeklinde konuştu.

BAŞKAN KARAOSMANOĞLU’NDAN SAĞLIKLI KENT VURGUSU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise birliğin çalışmaları hakkında bilgi verirken sağlıklı kent bilincinin yerleştirilmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.Medeniyetin sağlıklı bir toplumsal yapıdan geçtiğini vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, şöyle konuştu: ”Sağlıklı bir şehir için gerekli olanalt yapı, üst yapı, çevre yatırımlarının kültür-sanat ve tüm sosyal hizmetlerin temelinde ise ‘insan’yer alıyor. Ülkemizde sağlıklı şehirler önündeki en ciddi engelin bir zihniyet sapması, bir algı bozukluğu olduğunu düşünüyorum. Bizim Kocaeli’de sağlıklı Kentler adına yaptığımız en büyük hamle. İnsanımızı şehrin yönetimine ortak etmektir.

HİZMETLERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ

Biz, vatandaşımızı yönetilecek bir kütle olarak değil; anlam, değer ve çözüm üreten bir ortağımız olarak görüyoruz. Yönetimimizden önce bir mikrop ve zehir yuvası haline gelen İzmit Körfezinde artık insanımız yüzüyor, Mehtaba çıkıyor, ayın şavkında şarkılar söylüyor. Kocaeli’mizin havasını, suyunu, toprağını, kültürel iklimini, tabii zenginliklerini korumak, üzerimizdeki sanayi kenti algısını yaşanabilir bir kente dönüştürmek ve kentin; huzuru, mutluluğu ve emniyeti için 2 dönemdir çalışıyoruz. Bu sorumluluğu hakkıyla ve layıkıyla taşımaya, şehrimizi, aklımızla, ruhumuzla yaşamaya, yaşatmaya devam edeceğiz.

Konuşmaların ardından toplantıya destek verenlere plaket verilirken, Sağlıklı Kentler Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Ellibeş tarafından Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye olan Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’ye sertifika verildi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık