SAHTE CEP MESAJLARINA DİKKAT !


Cep telefonlarına gelen ”hediye kazandınız!”, “faturanızdan indirim ka-zandınız!” gibi kaynağı belli olmayan dolandırıcılık mesajlarını değerlendiren Tükoder saymanı İsmail DOĞAN “Tüketici, bilgisi dahilinde gelmeyen bu mesajları silmemeli ve yapılan dolandırıcılık teşebbüsünü en kısa sürede savcılığa bildirmelidir” dedi.

İsmail DOĞAN konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:
Son günlerde kimliği belirsiz kişi veya şebekelerce cep telefonlarına gönderilen hediye mesajlarında artış olduğu görülmektedir. Bu mesajlar ile tüketiciye hediye kazandığı bildirilmekte, geri dönüş yapıldığında ise tüketicinin kredi kartı ve şahsi bilgileri elde edilmeye çalışılmaktadır.
Dolandırıcılık teşebbüsü olan bu uygulamaları yapan şirketler, toplu olarak satın aldıkları mesajlar ile numaralarını nasıl elde ettikleri bilinmeyen tüketicilerin cep telefonlarına “fatura indirimi, kol saati, para vb.” hediyeleri kazandıklarını belirten mesajlar yollayıp hem tüketiciyi ödül ile kandırmakta, hem de elde ettikleri bilgiler ile haksız menfaat sağlayarak dolandırıcılık suçunu işlemektedirler.

GSM operatörlerinin de ismi kullanılarak böyle bir mesaj gelmesi durumunda tüketiciler muhakkak ilgili operatörle iletişime geçmeli ve mesajın doğruluğunu sorgulamalıdır. Çünkü bir çok vatandaş, bu mesajların GSM operatöründen geldiği zannı ile sorgulama yapmadan mesajda belirtilen numarayı aramaktadır.

Tüketiciler, bu tür mesajlara karşı uyanık olmalı ve bu tür mesajlarla mağdur edilmemiş olsalar bile bunun dolandırıcılığa teşebbüs olduğunun bilincinde olmalı ve başka tüketicilerin kandırılma olasılığını göz önünde bulundurarak Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulunmalıdırlar.
En sık kullanılan DOLANDIRICILIK mesajlarına ilişkin örnekler şöyledir:
“Kazandınız, hediyenizi almak için HEMEN 05…….’i arayın elektrik faturanızda ki tasarruf fırsatını kaçırmayın”
“Tebrikler; hediye kol saati kazandınız! HEMEN 05……. ‘i arayın. Hem kol saatinizi alın hemde elektrik faturanızdaki indirimden yararlanın”
“DEĞERLI ABONEMIZ 06-08-2010 TARIH ITIBARIYLA ……’IN (GSM ŞIRKET ADI) BAŞLATMIŞ OLDUĞU PEPSİ YAŞATIR SENİ KAMPANYASI SONUCU ÇEKİLEN KURADA HATTINIZ 10 BINTL PARA ÖDÜLÜ KAZANMIŞTIRBİLGİ İŞLEM İÇİN PEPSİ DANIŞMA HATTINI ARAYIN 05……”
“DEĞERLİ ABONEMİZ 06/06/2010 TARİHİNDE DÜZENLENEN PEPSİ CEP ÇEKİLİŞ KAMPANYASINDA HATTINIZ 36 MILYON TURKCELLI ARASINDAN BİN TL PARA ÖDÜL KAZANMIŞTIR BİLGİ.İŞLEM.İÇİN 05….”
Tüketiciler, bu tür dolandırıcılıklara fırsat vermemeli ve mesaj geldiğinde silmeyerek Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmalı, yasal haklarını aramalıdır. Şikayet dilekçeleri derneğimizden temin edilebilir.
TÜKODER: 0262 641 74 72  -tukodergebze@mynet.com

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık