SEKA nın dönüşüm hikâyesi bu belgeselde


Cumhuriyet tarihinin ilk kâğıt fabrikası olan Türkiye Selüloz Ve Kâğıt Fabrikaları A.Ş’nin (SEKA) dönüşüm öyküsü Seka Belgeseli’yle gün yüzüne çıkacak. SEKA Belgeseli Tanıtım Programı 5 Kasım Cuma günü Saat 19.00’da Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

SEKA’NIN BİLİNMEYENLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan belgeselde bir döneme damgasını vuran SEKA’nın SEKAPARK’a dönüşüm süreci tarihsel olarak ele alınıyor. Türkiye’nin ilk endüstriyel dönüşüm projesi olan SEKAPARK’ın hikâyesi SEKA Kâğıt Fabrikası’nın kurucusu Mehmet Ali Kaşıkçı’dan başlanarak anlatılıyor ve Türkiye’nin en büyük parklarından biri haline gelen SEKAPARK’ta son buluyor. SEKA Kâğıt Fabrikası’yla ilgili birçok bilinmeyeni de gün yüzüne çıkaracak olan belgesel tarihe de ışık tutuyor.

TAŞLAR ÜZERİNDE BAŞLAYAN MACERA

Orijinal görüntülerin yer aldığı belgeselde ilk olarak kâğıt üretiminin tarihsel gelişimi ele alınıyor. Taşlar üzerine yazarak düşüncelerini ölümsüzleştiren insanoğlunun papirüsler ve sonrasında da kâğıt ve matbaayla birlikte yazı macerasının kolay bir hale geldiği ifade ediliyor. Türkiye’de ilk matbaacılık girişimlerinin ve sonuçlarının yer aldığı belgeselde Cumhuriyet döneminde büyük kâğıt sıkıntısı çekildiği ve gazetelerin sayfa sayılarını azalttığı da yer alıyor.

KAĞITÇI’NIN ZORLU MÜCADELESİ

‘Bir hayal perest’ olarak nitelendirilen Mehmet Ali Kağıtçı’nın zorlu mücadelesi de belgeselde anlatılıyor. Fabrikanın temel atma görüntülerinin de bulunduğu belgeselde İsmet İnönü ve Celal Bayar’ın törendeki görüntüleri bulunuyor. 80’li yıllarda dünyanın ilk 100 kağıt fabrikası arasına giren SEKA’nın sorunları bu tarihlerde de devam ediyordu. Sermayesi az olan SEKA’nın en büyük problemini ise pahalı üretim oluşturuyordu. Siyasi müdahalelerin ağırlığıyla da mücadele etmek zorunda kalan SEKA’nın sorunları Akdeniz, Afyon, Balıkesir ve Kastamonu’da açılan diğer fabrikalarla daha da arttı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık