SEKAPARK SAHİL GÜZELLEŞTİRME YARIŞMASI


Büyükşehir Belediyesi, yeni projelerle sahil projelerini sürdürmeye devam ediyor. Sekapark’tan Veziroğlu Kampüsü’ne kadar olan alanı kapsayan alan için peyzaj yarışması düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne firmalar yoğun ilgi gösterdi. 105 şartname alarak yarışmaya proje hazırlayan firmalar birbirinden ilginç ve özel tasarımlarını jürinin beğenisine sunacak. İzmit Sahili Peyzaj Planlama ve Kentsel Tasarım Projesi yarışması Sekapark’ın doğu sınırından başlayıp, Marina sahili, fuar alanı, Kocaeli Üniversitesi Veziroğlu Kampüsü ile Outlet Center’ın arka kısmındaki sulak alanı kapsıyor

ÖZGÜN MEKÂNLAR
Projeyle bu alanlarda, kültür, sanat, spor, bilim ve çevre değerlerinin nitelikli bir biçimde geliştirilmesi, teknik, estetik, rekreatif, ekonomik ve bilimsel açıdan çok yönlü özgün düzenlemelerin ve mekânların yapılması amaçlanıyor. Yarışmanın sonuçları Ağustos ayı içerisinde açıklanacak. Projeler yine Ağustos ayı içerisinde Büyükşehir Belediyesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde sergilenecek. Yarışma sonucunda birinciye 90 bin, ikinciye 70 bin ve üçüncüye de 50 bin TL ödül verilecek. Ayrıca 5 projeye de mansiyon olarak toplam 100 bin TL verilecek.

UZMAN JÜRİ ÜYELERİ
Yarışmanın asli jüri üyeliğini şu isimler yapıyor: Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Cengiz (jüri başkanı), Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamuran Öztekin, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Eyüce, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Cengiz Yıldızcı, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Y. Ayça Ç. Kaptanoğlu ve Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gökmen Mengüç.

SAHİL ÇALIŞMALARI
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin sahillere yönelik başlattığı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Sekapark 1 ve 2’nci etaplar, Bayramoğlu, İhsaniye, Bahçecik, Dudayev ve daha birçok sahil parkı çalışmasıyla yeşil ve maviyi bir araya getiren çalışmalar imza atıyor.

Kaynak: Kocaeli Gazetesi

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık