SEKAPARK YAGLI GURESLERI START ALDI


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2’ncisi düzenlenen Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri, kıyaysa geçen mücadelelere sahne oldu. Sekapark’ta yapılan mücadeleler yoğun sıcağa rağmen kalabalık izleyici kitlesi tarafından takip edildi.
PROTOKOL YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Sabah saatlerinden başlayan müsabakaları Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Çöpoğlu, Ercan Yazıcı, Tahir Büyükakın, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın mensupları ve binlerce Kocaelili izledi. Akşam saatlerinde gerçekleştirilecek olan final müsabakalarına ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Sivas milletvekili dünya ve olimpiyat şampiyonu, asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya, eski Kırkpınar başpehlivanları ve güreşin önemli isimleri de katılacak.
ATA SPORUNU YAŞATMAK İÇİN

2. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ata sporu olan güreşi yaşatmak için bu organizasyonu ikincisi kez düzenlediklerini söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, “Organizasyonumuza katılmak için Türkiye’nin her yerinden sporcular geldi” dedi. Tüm sporculara başarılar dileyen Başkan Karaosmanoğlu, müsabakaların sporun amacına yakışır biçimde centilmence geçmesini diledi.
BAŞPEHLİVANLAR 13.30’DA KARŞILACAK

Çeşitli kategorilerde devam eden güreşlerde başpehlivanlar, 16 bin TL değerindeki altın kemer için mücadele edecekler. Saat 13.30’dan itibaren karşılaşmaya başlayacak olan müsabakalarda Altın Kemer için Recep Kara, Ahmet Taşçı, Şaban Yılmaz,  Osman Aynur,  Kenan Şimşek, Gökhan Arıcı,  Ziya Ünlü, Ekrem Yavuz, A. Rıza Kaya, Hasan Tuna, Mehmet Yeşil, Fatih Atlı, Sezgin Yüksel, Ekrem Yavuz,  Serhat Gökmen, Aydın Polatçı, Sermest Bulut, Ahmet Kavakçı, Şükrü Kazan ve Güngör Ekinci başta olmak üzere 42 başpehlivan ter dökecek. Sekapark’ta 15 kategoride 600’ün üzerinde pehlivan mücadele ediyor.
HASAN GEMİCİ KABRİ BAŞINDA ANILDI

Öte yandan müsabakalar öncesi efsane güreşçilerden Hasan Gemici kabri başında dualarla anıldı. Bu yıl Hasan Gemici adına yapılan yağlı güreşler öncesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Koordinatörü Adnan Bilgiç, Gemici’nin ailesi ve vatandaşlar Bağçeşme Mezarlığı’nda bulunan kabrini ziyaret etti. Gemici’nin kabri başında Kur’an okunduktan sonra Sekapark alanına geçildi.
HER BOYDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜL

Kırkpınar usulü yapılacak olan güreşlerde her boyda dereceye girenler ödüller alacak.  Aynı zamanda en teknik, en centilmen ve en iyi peşrev çeken ödülleri de verilecek. 15 kategoride yapılan güreşlerde her boyda (kategori) 4 adet madalya dağıtılacak. Birinciye altın madalya, ikinciye gümüş, 2 üçüncüye de bronz madalya verilecek. Yağlı güreşleri izlemeye gelen güreş severlere de, etli pilav ve ayran ile pişmaniye ikramı da yapılacak.

TÜRKİYE VE AVRUPA İZLİYOR

Türkiye’de ilk defa hazırlanan ve çok önemli tarihi belgeleri barındıran ‘Güreş Sergisi’ de Sekapark’ta açıldı Yağlı güreşin tüm tarihini ve pehlivanlarını yakından tanıtan bu sergi, Kocaeli Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri için özel olarak hazırlandı. Güreşler Kocaeli TV ve TV41 ile birçok ulusal kanaldan canlı yayınla tüm Türkiye’ye ve Avrupa’ya ulaşıyor.
Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık