SEMA GÖZTERİSİNDE SALON DAR GELDİİzmit Belediyesi’nin, Kocaeli Mevlana Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği ile birlikte, her ay tekrarladığı mesnevi okumaları ve sema gösterilerinin bir yenisi, Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Salonun hınca hınç dolu olduğu etkinliği izleyenler arasında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Acar da vardı. Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ’ın doyumsuz sohbeti, izleyenleri kimi zaman duygulandırdı, kimi zaman gülümsetti.

AVRUPALILARIN İLGİSİ

AB Projesi kapsamında ilimizde bulunan yabancı konuklar da gösteriyi büyük bir ilgiyle takip ettiler. Fransa, İsveç, Slovenya, İtalya ve Almanya’dan gelen konuk heyet, sema gösterisini izlerken adeta büyülendi. Etkinlik hakkında görüşlerini ortaya koyan Avrupalı konuklar, kendilerini konuk ettiği için belediye yönetimine teşekkür ederek; “ İzlediğimiz tam anlamıyla muhteşem bir gösteriydi. Kentinizle ilgili anılarımızda bu gecenin unutulmazlar arasında yer alacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştular.

KAPALIDA 41 SEMAZEN

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, geceye katılan tüm konuklara teşekkür ederek; “Önceleri ufak bir topluluk halinde başlattığımız bu sohbetler, bugün salonlara sığamayacak kadar büyüdü. Mevlevilik felsefesinde yer alan sevginin, hoşgörünün ve dostluğun pekiştirildiği bu buluşmaları bundan sonra da devam ettireceğiz. Başta üstadımıza ve emeği geçen herkese ben de teşekkür ediyorum” şeklinde kon uştu. Başkan Doğan, gecede konuşmacı olarak yer alan Mevlevi Üstadı Mustafa Özbağ’a hat sanatı ile kendi adının yazılı olduğu bir tabak hediye etti. Özbağ da, Başkan Doğan’a Mevlevilik felsefesine katkılarından ötürü gecenin anısına fincan takımı ve kitaplardan oluşan bir set verdi. İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından verilen bilgide gelecek etkinliğin Şeb-i Arus Töreni nedeniyle 16 Aralık akşamı Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılacağı, gecede “41 semazen” ve “41 sazende”nin aynı anda sahne alacağı belirtildi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık