Tarihimize Hep Beraber Sahip Çıkalım


İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Tarih Koridoru Projesi kapsamından restorasyon çalışmaları devam eden Akçakoca Mahallesi’ndeki tarihi Dere Camii’nde incelemelerde bulundu. Proje kapsamında başlatılan 2. etap çalışmaları ile Tarih Koridoru Projesinin hızlı bir şekilde devam ettiğini belirten  Başkan Doğan “Hedefimiz camiyle birlikte caminin yanındaki tarihi bir ev ile aynı bölgede Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaları sürdürülen Süleyman Paşa hamamını 2011 yılı ortalarında restorasyonunu bitirmektir. Yapılacak yeni düzenleme projesi ile çevre düzenini tamamen değiştirerek güzelleştireceğiz. Muhtarlığın olduğu bölgeyi kaldırarak orasını meydana katacağız ve muhtarlığımızı da restore edeceğimiz tarihi Elbeyoğlu Konağı’na taşıyacağız. Bir iki sene içerisinde Tarih Koridoru Projemizin meyvelerini tüm kentimiz toplayacaktır” dedi.

HERKES SAHİPLENMELİ

Çok zor olan bir işi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Vakıflar ve Anıtlar Kurulu olarak kurumlar arası işbirliği ile başarılı bir şekilde devam ettirdiklerini de söyleyen Doğan “Projenin sahibi olarak çalışmaları yakından takip ediyor,yönetiyor ve yönlendiriyoruz. İşbirliği içerisinde olduğumuz kurumlara teşekkür ediyorum. Ben buradan özellikle İzmit’teki sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına ve ekonomik gücü olanlara sesleniyorum.Burada bir tarih yatıyor. Restorasyonu devam eden cami bin 300’lü yıllardan kalma. Atalarımızın yadigarı bunlar. Gelin geçmişimize sahip çıkalım. Bu projeyi ilçe belediyesi olarak üstlendik, yüklendik. Ancak şehrin dinamiklerinden destek göremedik. Özellikle İzmit Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası’ndan bu konuda duyarlılık bekliyorum. Bir tane tarihi evin restore edilmesini beklerdik. Bu konuda umudumuzu yitirmedik, halen bekliyoruz. Bu projeyi hep birlikte yaparsak daha güzel ve anlamlı olur” şeklinde konuştu.

Kapanca Sokak’ta yıllardır cesaret edilemeyen konulara el attıklarını belirten İzmit Belediye Başkanı “Siyasi dezavantajları göze alarak Kapanca Sokak’ta altyapı çalışması başlattık. Bu süreçte belki vatandaşlarımızı rahatsız ettik ama her şey yer altına indi. Evladiyelik bir iş yaptık. Belki 100 yıl bir daha el sürülmeyecek. Böylesine cesaretle girdiğimiz çalışmalarda biraz daha destek istiyoruz” dedi. Başkan Doğan’ın restorasyon çalışmasının devam ettiği Dere Camii’ndeki incelemelerine Akçakoca Mahalle Muhtarı Ahmet Şahin de eşlik etti.

AKÇAKOCA  YAPTIRDI

Dere Camii, İzmit’e hakim tepede, şehrin en eski mahallelerinden Akçakoca’da yer alıyor. Etrafında Osmanlı dönemine ait sivil mimari örneklerin de bulunduğu camiyi, İzmit ve yöresini fetheden, Akçakoca 1327-1328 yıllarında yaptırmış. Bu nedenle Akçakoca Camii olarak da biliniyor. Bugünkü görünümüyle dikdörtgen plânlı, taş duvarlı ve ahşap çatılı caminin kare kaide üzerinde yükselen ve şerefeden sonrası yıkık olan kırmızı tuğla minaresi dikkat çekiyor.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık