TERORISTIN KIMLIGI BELIRLENDI!


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ adlı deniz otobüsünü kaçırdıktan sonra operasyonda ölü ele geçirilen PKK’lı teröristin 27 yaşında Mensur Güzel olduğu saptandı

İzmit-Gölcük-Değirmendere seferini yapmak üzere 18 yolcu, 4 mürettebat ve 2 stajyer personelle dün akşam saat 17.35`te İzmitKörfezi’ne açılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ait ‘Kartepe’ adlı deniz otobüsünü kaçırdıktan sonra sabah düzenlenenoperasyonda ölü ele geçirilen PKK’lı teröristin 27 yaşındaki Mensur Güzel olduğu saptandı. Terör örgütünün Kocaeli gençlik sorumlusu olan PKK’lı korsanın İzmit Marina’daki iskelede deniz otobüsüne binmek üzereyken MOBESE kameralarına yansıyan görüntüsü ortaya çıktı.
KENT KART`LA BİNMİŞ
Korsan, kaptan Cumhur Tuncel yöntimindeki, mühendis Hüseyin Karaaslan, Egemen Erdoğan ve Mehmet Göktaş’ın yanı sıra 2 stajyerin de bulunduğu deniz otobüsüne sırt çantasıyla bindi.İzmit’te adı açıklanmayan bir kişiye ait ‘Kent Kart’ı kullanarak deniz otobüse bindiği anlaşılan korsan üzerinde bomba olduğunu söyledikten sonra kaptan köşkünde personeli etkisiz hale getirdi ve bombayı elindeki kumandayı göstererek patlatacağını belirterek deniz otobüsünün kontrolünü ele geçirdi.
FOTOĞRAFINI GÖNDERDİLER
Marmara Denizi’nde saat 01.15’e kadar karışık rotalar izleyerek seyreden, yakıtı bitince İstanbul Silivri açıklarında demirlemek zorunda kalan ‘Kartepe’ deniz otobüsündeki yolcuların bazıları, korsanın isteği üzerinde çıkarttıkları cep telefonu bataryalarını yeniden takıp hem polisle, hem yakınlarıyla irtibat kurdu. Ancak hazırlıkları yapılan operasyonun güvenliği için bu görüşmeler gizli tutulurken, polis ayrıca bazı yolculara da korsanın temin edilen ancak fazla net olmayan fotoğraflarını da cep telefonlarına SMS yoluyla gönderdi.
SAHTE KİMLİK KULLANMIŞ
Bu bilgi alışverişlerinin uzman ekiplerce değerlendirilmesi sonucu da saat 05.35’te, Deniz Kuvvetleri’nin SAS komandoları ile polisin ortaklaşa operasyonuyla korsan vurularak etkisiz hale getirildi. Gelişmeleri ve operasyonu sabaha kadar oluşturulan kriz merkezinde takip eden Kocaeli Valisi Ercan Topaca yaptığı açıklamada, korsanın üzerindeki düzeneğin incelenmekte olduğunu belirtirken, korsanın birçok kimlik kullandığını söyledi.
GENÇLİK SORUMLUSU
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, deniz otobüsünü kaçıran korsanın 1984 doğumlu Mensur Güzel olduğunu açıkladı. Diyarbakır’ın Kulp ilçesi nüfusuna kayıtlı Mensur Güzel’in PKK’nın gençlik örgütünün Kocaeli sorumlusu olduğu ve ayrıca asker kaçağı olarak da arandığı belirlendi. Yapılan ilk soruşturmada terörist Mensur Güzel’in geçen 1 Ağustos’ta İzmit`te ev kiraladığı bilgisine ulaşıldı. Bu arada terör örgütüne yakın internet sitelerinde Mensur Güzel’in adı, 2008 yılı temmuz ayında Ankara’daki 4’üncü Mekanize Tugayı’ndaki birliğinden firar ederek, terör örgütüne katıldığı notuyla yer aldı.

 

BİZİMKOCAELİ.COM

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık