TİYATRO: Zümrüdü Anka


zumrudu-anka-tiyatroTARİH : 4 ARALIK 2013 ÇARŞAMBA (İLK GÖSTERİM)
SAAT: 20:00
YER: Süleyman Demirel Kültür Merkezi – BÜYÜK SAHNE
Tel : 0.262. 311 59 00

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenecek olan Zümrüdü Anka’nın provaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Şiirsel akışı ve görsel zenginliğinin yanı sıra, farklı coğrafyalardan müzik ve dansları içermesi, mistizmi ve moderniteyi birlikte barındıran kurgusuyla büyük ilgi çekmesi beklenen Zümrüdü Anka, 4 Aralık 2013 Çarşamba günü perdelerini açacak.

 

GÖRSEL ŞÖLEN

 

Zeliha Çetinkaya’nın yazıp yönettiği, geri dönüşüm başta olmak üzere içerisinde çok farklı etkinlikleri de barındıran oyunda Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Emel Pala, Çağrı Mengüç, Seçil Mutlu, Tekin Ezgütekin, Levent Muratoğlu, Senem Akman ve Serhat Güzel rol alıyor. Çocukların ve yetişkinlerin aynı keyifle izleyebilecekleri oyun; masklar, başlıklar, kanatlar ve dev bir Zümrüdü Anka figürü ile tam bir görsel şölen şeklinde gerçekleştirilecek.

 

ZÜMRÜDÜ ANKA’YA VARABİLECEKLER Mİ?

 

Pers mitolojisi kaynaklı olsa da diğer tüm Doğu mitoloji ve efsanelerinde de yer alan Zümrüdü Anka efsanevi bir kuştur. Kuşların hükümdarı olduğuna inanılan ve kendi küllerinden yeniden doğan Zümrüdü Anka, Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Kuşlar da olası bir kötülükte Zümrüdü Anka’nın gelip onları kurtaracağına inanırmış. Zor zamanlardan geçen kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Zümrüdü Anka’nın huzuruna gitmeye karar vermişler. Ancak Zümrüdü Anka’nın yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Acaba bu uzun ve yorucu yolculuğun sonu Zümrüdü Anka’ya varacak mı?

 

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık