TV izleyerek kültürlü olunmaz


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocaeli 3. Kitap Fuarı’nda konferans veren Prof. Dr. İskender Pala, TV seyretmekle kültürlü olunamayacağını söyledi.

KOCAELİ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİM PEKİŞTİ

Prof Dr. Pala, Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki konferansına “Sizlerle bizleri buluşturanlara teşekkür ediyorum. Geçen yıl da böylesine önemli bir kalabalık okur grubuyla buluşmuştum. O zaman Kocaeli ile ilgili fikirlerim değişmişti. Şimdi ise pekişti” diyerek başladı.

KÜLTÜR VE MEDENİYETİ ANLATTI

‘Kültür ve Medeniyet’ konulu bir konferans veren Prof. Dr. Pala, Türkiye’nin bilgi sahibi olmadan kültür sahibi olduğunu zanneden insanlarla dolu olduğunu söyledi. Prof. Dr. Pala, “Herkes kendini kültürlü zanneder. Bilgi sahibi olmadan kültür sahibi olunmaz. TV izleyerek kültürlü olunmaz” dedi.

GERİCİ VE MODERN ZANNEDİLDİ

Kültürden bahseden birinin geçmişten bahsettiğini ve bu nedenle bu insanların uzun yıllarca gerici olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Pala, “Medeniyetten bahseden biri ise gelecekten bahsediyor demektir. Kültürden bahsedenler gerici, medeniyetten bahsedenler ise modern olarak algılandı” şeklinde konuştu.

GEÇMİŞİ BİLMEDEN GELECEĞE YÜRÜMEK

Geçmişi bilmeden geleceğe yürüyüşün ürkek olacağını kaydeden ve medeniyet ile kültürün birbirinin tersi olmadığını açıklayan Prof. Dr. Pala, şöyle konuştu: “Medeniyet kültürün en tabii sonucudur. Sıralama şudur; bilgi, kültür ve medeniyet. Bilgi sahibi olduktan sonra bilginin topluma yansıması o toplumun gülümsemesidir. Bugün Türkiye’nin en büyük ihtiyacı bu gülümsemedir. Kültürel zenginliğimiz yok olduğu için üretimimiz ve tavırlarımız uygun değil.”

GENÇLERE SESLENDİ

Konferansında gençlere seslenen Prof. Dr. Pala, kitap okumayı adet haline getirmedikçe bilgiye sahip olunmasının ve medeni ülkeler arasına girmemizin mümkün olamayacağına vurgu yaptı. Tarihe ve kültüre vakıf olmadan kimliksiz yaşandığına dikkat çeken Pala, “Kültür zaman ilerledikçe eskir. İçinde size yarayan kısmı kendi geleceğinize taşımalısınız. Bir film çekiliyorsa, bir şarkı yazılıyorsa onun içinde az da olsa kültürünüzün izleri olsun” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE YÜKSELİYOR, KENDİNİZE GÜVENİN

Pala gençlere ayrıca kendilerine güvenmeleri gerektiğini de söyleyerek, “Türkiye yükseliyor, o yükseliş sizlerin omuzlarında olacak. Çünkü dünyanın birçok yerindeki gençleri görme imkanım oldu. Sizi görünce içimin açılması ondan. Siz ise dünyanın sancıları için reçeteleri cebinizde taşıyorsunuz” dedi.

7 SAAT BOYUNCA İMZALADI

Prof. Dr. Pala konferansın ardından okurları için kitaplarını imzaladı. Pala yoğun ilgi nedeniyle yaklaşık 7 saat boyunca stantta kalarak kitap imzaladı.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık