Uçan Süpürge Kocaeli ne indi


Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin Sabancı Vakfı desteğiyle 54 ilde yürüttüğü “Çocuk Gelinler” projesi Kocaeli’ne konuk oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde tanıtılan projeye Kocaelililer büyük ilgi gösterdi. Proje çerçevesinde düzenlenen panele katılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, geleceğin annelerinin bugünkü küçük kızlar olduğunu belirterek, “Küçük ve genç kızlarımız ne kadar iyi yetişir ve ne kadar iyi hayata hazırlanırsa, o denli güçlü bir toplum haline geliriz” dedi.

ÖĞRENCİLER BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

SDKM Büyük Salon’da gerçekleştirilen etkinliğe Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker, Başkan Danışmanı Nermin Tol, Uçan Süpürge Derneği yetkilileri, hanımlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlik Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Selen Doğan’ın konuşmasıyla başladı. Türkiye’de her üç evlilikten birinin erken yaşta yapıldığını söyleyen Doğan, evli kadınların yüzde 33’ünün çocuk gelin olduğunu söyledi. Projesi’nin amacının çocuk yaşta ve zorla yaptırılan evliliklere dikkat çekmek olduğunu kaydeden Doğan, “Çocuk yaşta yaptırılan evliliklere dikkat çekmek istiyoruz. Ülkemizdeki bu problemin çözümü imkansız değil. Bu farkındalığı yaratmak istedik. Çünkü bu kadın erkek herkesi ilgilendiren bir sorun” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Bu çerçevede 54 ili kapsayan bir çalışma başlattıklarını başladıklarını söyleyen Selen Doğan, kendileri için önemli duraklarından birinin de Kocaeli olduğunu ifade etti. Kocaeli’nde büyük ilgiyle karşılandıklarını bildiren Doğan, “Burada bize Kocaeli Büyükşehir Belediyesi evsahipliği yaptı. Projemizin tanıtımına gelerek onur veren Başkan Vekili İlyas Şeker’e ve tüm Büyükşehir Belediyesi yöneticilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Selen daha sonra çalışmalarında destek olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İlyas Şeker’i konuşmasını yapmak üzere sahneye davet etti.

ŞEKER, UÇAN SÜPÜRGE’Yİ KUTLADI

Başkan Vekili İlyas Şeker, Uçan Süpürge Derneği’ni “Çocuk Gelinler Projesi” nedeniyle kutladı.Geleceğin annelerinin bugünün küçük kızları olduğunu söyleyen Şeker, “Küçük ve genç kızlarımız ne kadar iyi yetişir ve ne kadar iyi hayata hazırlanırsa, o denli güçlü bir toplum haline geliriz” dedi. Evliliğin insan hayatında her zaman olabileceğini bildiren Şeker, “Önemli olan zorla evliliğin önüne geçmektir. Bu da bilgiyle ve eğitimle olur. Bir anne ne kadar iyi yetişmişse olumsuzlukların da önüne o kadar kolay geçilir” şeklinde konuştu.

KISA FİLM GÖSTERİSİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Şeker konuşmasının ardından Uçan Süpürge Genel Koordinatörü Selen Doğan’a Kocaeli’nin simgesi olan Saat Kulesi maketini hediye etti. Etkinlikte Uçan Süpürge Derneği tarafından hazırlanan iki adet kısa film gösterisi gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan davetliler de düzenlenen panelde Çocuk Gelinler ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık