Ulaşımda tek kart dönemi


Büyükşehir’in verdiği ulaşım kartı ile okulların verdiği öğrenci kimlik kartı, tek kart olarak birleştiriliyor.

Ulaşımda yeni planlamalar yapan Kocaeli’nde ilk yenilik yılbaşından itibaren yürürlüğe giriyor. Bu tarihten itibaren kentteki tüm belediye ve halk otobüslerinde paralı biniş sona eriyor. Yılbaşıyla birlikte toplu ulaşımda sadece Kent Kart’la ulaşım sağlanabilecek.

ÖĞRENCİ KİMLİK KARTI VE KENT KART BİRLEŞİYOR

Bu kapsamda kentteki 502 ilk ve ortaöğrenim okulu, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde öğrenim gören yaklaşık 450 bin öğrenci ile Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri tek kart kullanacak. Büyükşehir’in verdiği ulaşım kartı ile okulların verdiği öğrenci kimlik kartı, tek kart olarak birleştiriliyor. Öğrencilerin 29 Ekim 2010 tarihine kadar okullarına başvurmaları gerekiyor.

TEK TİP ÖĞRENCİ KARTI

Konuyla ilgili Büyükşehir’den yapılan açıklamada: “Trafikte yaşanan gereksiz beklemelerin engellenmesi amacı ile diğer Büyükşehirlerde olduğu gibi 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren tek tip öğrenci indirimli Kent Kart (paso) uygulamasına geçilecektir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi arasındaki yapılan protokol gereği, okul idarelerinden öğrenci indirimli Kent Kart talebinde bulunan öğrencilerimize, öğrenci indirimli Kent Kart’lar en kısa sürede hazırlanarak okullarına teslim edilecek ve okul idareleri tarafından dağıtımı yapılacaktır.

TÜM TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDAN FAYDALANILACAK

Belirtilen tarihten itibaren mevcut kartlarla otobüslere biniş yapan öğrencilerimiz indirim imkânından yararlanamayacak, ‘Tam Biniş tarifesi’ kullandırılacaktır. Öğrenci indirimli Kent Kart ile ilgili öğrencilerimizden sadece bir defaya mahsus olmak üzere kart bedeli olarak 7 TL ücret alınacaktır. Öğrencilerimiz bu kart ile tüm öğrenim hayatları boyunca indirimli olarak Kocaeli sınırları içerinde Belediyemize bağlı olarak çalışan tüm toplu taşıma araçlarından indirimli olarak seyahat edeceklerdir” denildi.

BU KARTLAR SAYESİNDE;

•        Öğrencilerin toplu taşıma araçlarında kullanım bilgileri sayısal ortamda elde edileceği için hat yapılandırılması ve uygulamalarda bu veriler kullanılabilecek.

•        Sistem ilerde kartlar sayesinde Okullar ya da veliler tarafından öğrenci devam takip sistemi olarak kullanılabilecek.

•        Okul kantinlerinde alışveriş bu kart ile yapılabilecektir. Böylece velinin öğrencinin nakit para taşıma endişesi ortadan kalkacak.

•        Öğrencilerin öğrenim yılı içerisinde kültürel faaliyetlerden (tiyatro, buz pateni vs.) kullanım adetleri bu kartlar sayesinde sistematik olarak istatistiksel yoldan izlenebilecek.

•        Veliler evde internet üzerinden kartlara dolum yapabileceklerdir

•        Halen kullanımda olan kredi kartı ile eşleşme yapılabilecek, böylece kartın limit sorunu olmayacak.

•        İleride uygulanabilecek promosyonlarda yararlanabilecekler.

•        Mutabakat sağlanabilirse bu kart ile çevre illerdeki (İstanbul vs.) Toplu taşıma Araçlarından öğrenci indiriminden faydalanma imkânı bulabilecekler.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık