Yöresel Kültürler Fuarı kardeşlik mesajı veriyor


Yöresel Kültürler Fuarı’nda her akşam bir bölgenin tanıtımı yapılıyor

 

Yöresel Kültürler Fuarı kardeşlik mesajı veriyor

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 6. düzenlediği ve Kocaeli Fuar alanında gerçekleştirilen Yöresel Kültürler Fuarı sürüyor. Bu yıl 53 hemşehri derneğinin katıldığı Yöresel Kültürler Fuarı’nda her akşam bir bölgenin tanıtımı yapılıyor. Türküler, halk oyunları ve eğlencelerle renklenen yöresel etkinliklerden tüm Türkiye’ye kardeşlik ve barış mesajları veriliyor.

 

DOĞU BÖLGESİ TANITILDI

Yöresel Kültürler Fuarı etkinlikleri kapsamında dün (29 Mayıs Pazar) Doğu Bölgesi tanıtıldı. Aynı akşam Tokatlılar Derneği bölgenin meşhur Bat gecesinden örnekler verip, vatandaşlara bat ikramında bulundu. Doğu Bölgesi programında Kars, Ardahan, Iğdır, Van, Erzurum, Ağrı, Sivas, Tunceli ve Diyarbakır yöreleri tanıtıldı. Yöresel sanatçılar Özgür Bacı, Yılmaz Çelik ve TRT sanatçı Sevcan Orhan seslendirdikleri türküleriyle vatandaşları coşturdu.

 

TOKATLILAR COŞTU COŞTURDU

Güneş Sahnesi’nde ilk olarak Özgür Bacı Tokat Yöresi’ne ait türküleri seslendirdi. Konseri izleyen Tokatlılar Özgür Bacı’nın türküleriyle kendilerini pistte buldu. Halaylar çeken, türkülere eşlik eden vatandaşlara diğer yörelerin ekipleri de katıldı. Dostluk halayı Yöresel Kültürler Fuarı’ndan tüm Türkiye’ye barış mesajı verdi.

 

SALI GÜNÜ KAFKAS BÖLGESİ TANITILACAK

Yöresel Kültürler Fuarı 1 Haziran Çarşamba gününe kadar açık kalacak. Yarın (31 Mayıs Salı) Güneş Sahnesi’nde Kafkas Bölgesi programı gerçekleştirilecek. Program çerçevesinde Kafkas ve AKS dans topluları gösterilerini sunacak. Ayrıca Betül Bilgin Azerbaycan –Kafkasya yöresi türkülerinden oluşan bir konser olacak.

 

ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR AÇIK

Fuarın son günü olan 1 Haziran Çarşamba günü ise Batı ve İç Anadolu Bölgesi’nin tanıtımı yapılacak. Halk dansları gösterilerinin olacağı fuarda Çankırı, Sakarya, Aydın, Afyon, Niğde yöreleri ile Roman kültürü yer alacak. Semazen gösterisi ve yaren gecesinin düzenleneceği günde Yöresel Kültürler Fuarı’nın kapanışı yapılacak. Ünlü ses sanatçısı Sümer Ezgü’nün Ege ve Batı Anadolu Türküleri’nden derlediği müthiş konserle fuar sona erecek.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık