YÖRESEL LEZZETLER KOCAELİDE BULUŞTU


Kocaeli’de bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük yemek yarışması önceki gün Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Sekapark’ta gerçekleştirildi. ‘Lezzetler Yarışıyor’ yemek yarışmasına altı ilden toplam 50 yarışmacı katıldı

Kocaeli, Bolu, Sakarya, Bursa, Düzce, Yalova illerinin kent konseylerinin düzenlediği Sekapark’ta dün gerçekleştirilen yemek yarışmasını ünlü sunucu Zuhal Topal sunarken yarışmanın jüri üyeliğini de ünlü aşçılar yaptı. Ulusal kanallarda yemek programları sunan Kocaeli Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Naif Bağı’nın başkanlığını üstlendiği jüride Elif Korkmazel, Özgür Özkan’ın yanı sıra otel ve işletmelerin tanınmış aşçıbaşıları Orhan Ünsal, İlyas Meral, Hüseyin Alkın, Ulaş Yıldız, Başak Tüysüz, gazeteciler Tanju Cılızoğlu, Nurettin Kolaylı, Zümrüt Sevinç, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral ve muhtar Vedat Yoldaş da yer aldı.

PROTOKOLDEN BÜYÜK İLGİ
Yarışma protokolden de büyük ilgi gördü. Vali Ercan Topaca, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Osman Pepe ve Sibel Gönül, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Gekreter Ersin Yazıcı, Başkan Vekili İlyas Şeker, Kent Konseyi Başkanı Ali Ufuk Yaşar, Sakarya Kent Konseyi Başkanı Arif Aruca Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yücel ve Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, eski belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı yarışma da çok sayıda Kocaelili de yerini aldı.

YEMEKLER GELECEĞE TAŞINMALI
Osmanlmutfağının en büyük değerlerimizden biri olduğunu dile getiren AK Parti Milletvekili Osman Pepe, bu mutfakta yer alan binlerce çeşit yemeğin geleceğe taşınması gerektiğini belirtti. Milletvekili Pepe kendi değerlerimizi yaşatmak açısından da yemek yarışmasının önemli olduğunu söyledi. Yapılmasında kadınların emeği olan yarışmanın tanıtım açısından önemli olduğunu söyleyen AK Parti Milletvekili Sibel Gönül de bu etkinliğin geleneksel hale getirilmesi önerisinde bulundu.


TÜRK MUTFAĞININ ZENGİNLİĞİ YAŞATILMALI

Sosyal hayatın canlanması adına Kent Konseyi’ne büyük görevler düştüğünü ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kent Konseyi’nin düzenlenen bu yarışmayla geri planda kalmış yöresel tatlara ulaşma imkanı sağladığını söyledi. Türk mutfağının zenginliğine değinen Başkan Karaosmanoğlu bu zenginliğin yaşatılması gerektiğini kaydetti. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Esra Ceylan Balcıoğlu’da farklı lezzetleri bir arada tatmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

KOCAELİ’DEN İKİ BİRİNCİLİK
Kocaeli, Bolu, Sakarya, Bursa, Düzce, Yalova illerinden toplam 50 bayanın katılım gösterdiği yarışma beş kategoride gerçekleştirildi. Bayanlar çorba, ana yemek, börek, pilav ve tatlı kategorilerinde 10’arlı gruplar halinde yarıştı. Jüri üyelerinden en yüksek puanı alan Bakla Çorbası’yla Bolu’dan Nuran Güngör, Perfirlana Böreği’yle Sakarya’dan Kamile Çalışkan, Saçaklı Pilav’la Kocaeli’den Saliha Çaldır, Hindili Kebap’ıyla yine Kocaeli’den Güleyhan Ergüner ve Yalova Sütlüsü’yle Esra Akay kategorilerinde birinci oldu.

MANCARLI BÖREK ÜÇÜNCÜ OLDU

Sakarya’dan Melek Zezevatçıoğlu Kuşbaşı Çorbası’yla, Bolu’dan Selim Güler Su Böreği’yle, Düzce’den Kestaneli Kebap’la Hülya Göle, Bursa’dan Kuzu Güvesi’yle Emine Gümüşten ve Yalova’dan Birsu Tatlısı’yla Özge Başkan kategorilerinde ikinci olurken; Termal Çorbası’yla Yalova’dan Bükre Birlik, Mancarlı Börek ile Kocaeli’den Ümmühan Can, Ciğerli Bulgur Pilavı’yla Sakarya’dan Hatice İçli Esenoğlu, Episipsi yemeğiyle Sakarya’dan Nihal User ve Kabak Kıvırma Tatlısı’yla yine Sakarya’dan Gülseli Gürel üçüncülüğü paylaşan yarışmacılar oldu.

ÇORBA BİRİNCİSİNE ÖDÜLÜNÜ BAŞKAN VERDİ

Birinciye mikro dalga fırın, ikinciye tencere takımı, üçüncüye yemek takımı ve yarışmaya katılan bütün bayanlara da su ısıtıcı verildi. Çorba kategorisinde birinci olan Nuran Güngör’e ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu verirken, ikinci olan Melek Zezevatçıoğlu’na AK Parti Milletvekili Osman Pepe, üçüncü Bükre Birlik’de ödülünü AK Parti Milletvekili Sibel Gönül verdi.

ÖDÜLLER

Börekte birinci olan Kamile Çalışkan ödülünü Genel Sekreter Ersin Yazıcı’dan aldı. İkinci olan Selim Güler ödülünü İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’dan alırken, üçüncü olan Ümmühan Can ödülünü Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın’dan aldı. Pilav kategorisinde birinci olan Saliha Çaldır ödülünü Kent Konseyi Başkanı Ali Ufuk Yaşar’dan aldı. Ana yemek kategorisinde birinci olan Güleyhan Ergüner’e ödülünü Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, ikinci Emine Gümüşten’in ödülünü Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Yücel üçüncü Nihal User’e de ödülünü Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu verdi. Tatlı kategorisinde birinci olan Esra Akay’a da ödülünü Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan verdi.

Benzer yazılar

Cevap yazın

Yukarı çık